Musical ”Den rene skære sandhed”
Onsdag d. 21. marts kommer Mariager Efterskole til Kulturcenter Vendsyssel. I en del år har de opført en musical og for første gang kommer de nu ud med denne forestilling. Fem gange bliver stykket opført og det er i Mariager, Vejle, Hillerød, Randers og i Kirken i Kulturcenter Vendsyssel. Stykket handler om det mange unge slås med: skam, misbrug, selvhad, identitetskrise, seksualitet men også kærlighed og håb. Forestillingen er inspireret at New York Times bestseller forfatter Francine Rivers roman ”Den kærlighed som sætter fri”.
Det er eleverne som opfører stykket og også levere musik samt lyd og lys opsætning, de bruger et par måneder at skoletiden til at øve og sætte hele stykket op og lave kostumer så alt er klart.
Vi har købt denne forestilling i Kulturcenter Vendsyssel for at sætte fokus på det der rør sig i de unge mennesker, og for at få en samtale i gang mellem forældre og de unge.
Stykket anbefales fra 12 år og er en god mulighed for unge og deres forældre til at få en samtale i gang.
Arr. Mariager Efterskole & akademiet samt Kirken i Kulturcenter Vendsyssel.
Se også annonce i Østvendsyssel Folkeblad.


