Østvendsyssel Folkeblad

Menu

  • Forside
  • Ugens avis
  • Lydavis
  • Dødsannoncer
  • Nyheder
    • Dybvad
    • Flauenskjold
    • Hørby
    • Jerslev
    • Lendum
    • Lyngså
    • Præstbro
    • Skæve
    • Syvsten
    • Thorshøj
    • Tårs
    • Voerså
    • Volstrup
    • Østervrå
    • Sæby
    • Frederikshavn kommune
    • Politirapport
  • Info
  • Kalender
  • Tryksager
    • Vi tilbyder os med…
    • Alm. tryksager
    • Farveprint/-kopi
    • Storformatprint og skilte
    • Skal du holde fest?
    • Merchandise med dit logo
    • Hjemmesider

logo

Østvendsyssel Folkeblad

  • Forside
  • Ugens avis
  • Lydavis
  • Dødsannoncer
  • Nyheder
    • Dybvad
    • Flauenskjold
    • Hørby
    • Jerslev
    • Lendum
    • Lyngså
    • Præstbro
    • Skæve
    • Syvsten
    • Thorshøj
    • Tårs
    • Voerså
    • Volstrup
    • Østervrå
    • Sæby
    • Frederikshavn kommune
    • Politirapport
  • Info
  • Kalender
  • Tryksager
    • Vi tilbyder os med…
    • Alm. tryksager
    • Farveprint/-kopi
    • Storformatprint og skilte
    • Skal du holde fest?
    • Merchandise med dit logo
    • Hjemmesider
Frederikshavn kommune
Home›Frederikshavn kommune›Venstre er på banen med mulig borgmesterkandidat i Frederikshavn

Venstre er på banen med mulig borgmesterkandidat i Frederikshavn

By admin
5. april 2024
895
0
Share:

Et af Venstres medlemmer i Frederikshavn Byråd står nu frem som borgmesterkandidat forud for næste kommunalvalg, der finder sted i efteråret 2025. 

Det er Lone Haugaard, der i forbindelse med generalforsamlingen i Venstres kommuneforening har anmeldt sit kandidatur. 

Lone Haugaard har opbakning som spidskandidat fra en enig byrådsgruppe ligesom bestyrelsen i Venstres kommuneforening er glad for, at Lone stiller sig til rådighed som spidskandidat. 

Det er Venstres samlede kreds af medlemmer i kommunen, der har det sidste ord, når der skal udpeges en borgmesterkandidat. Det foregår ved et opstillingsmøde, som medlemmerne inden længe vil blive indkaldt til. I den mellemliggende periode står det Venstres medlemmer frit for at foreslå andre kandidater. Det oplyser den nyligt genvalgte formand for Venstres kommuneforening i Frederikshavn, Louise Jæger. 

Lone Haugaard blev valgt til byrådet i 2021. Hun repræsenterer Venstre i Børne- og Ungdomsudvalget samt i Kultur- og Fritidsudvalget. Desuden har hun en af de tre politiske pladser i Distriktsrådet, som er et forum for de 29 landsbyer i kommunen.

Foruden den politiske erfaring kommer Lone Haugaard med en solid ballast som tidligere advokat og medindehaver af en større advokatvirksomhed i Aalborg. Hun har desuden en  MBA-grad (Master of Business Administration) og driver sammen med sin mand en af Nordjyllands største ejendomsvirksomheder. Endelig er hun mangeårig formand for menighedsrådet i Østervrå.

Lone Haugaard stammer fra Bogense på Fyn. Hun har læst jura i Aarhus og arbejdet som advokat i København og Aalborg. I 2014 vendte familien hjem til den slægtsgård, Gjersholt ved Østervrå, hvor hendes mand, Rasmus Haugaard, er opvokset. Her bor de med deres tre børn på 10, 14 og 15 år.

Læs hele ugens avis:
https://oestvendsysselfolkeblad.prenly.com

0
Shares
  • 0
  • +
  • 0

Ugens avis samt avisarkiv

Følg os på Facebook

Østvendsyssel Folkeblad

Industrivej 12
9750 Østervrå
Tlf. 98 95 18 81
E-mail: avis@oestvend.dk

Annoncebetalt indhold

© Copyright Østvendsyssel Folkeblad