Tre indvielser i Dybvad

Fredag den 31. oktober blev der afholdt indvielse af Dybvad Hallens Klatreprojekt, Dybvad Boldklubs ny kunstgræsbelægning på multibanen og Dybvad Hallens ny motoriklegeplads. I løbet af det seneste år er de tre ting skudt op med hjælp fra adskillige fonde, klubber og hal.
Klatreprojektet lavet i samarbejde med Jesper fra Tress Sport og Leg er en kombination af depot til Dybvad Hallen og en Boulder klatrevæg som alle kan benytte og som allerede har været flittigt brugt i skoletiden, men ligeså flittigt efter skoletid og i weekender af byens børn og unge.
Klatreprojektet er støttet af: Lag Vendsyssel Sparekassen Danmark Fonden, Jerslev, Lions Club Sæby, Dybvad Hallen.
Multibanen er 15 år gammel og trængte til nyt kunstgræs og har nu fået kunstgræs med sand infill og med shockpad der gør underlaget blødere når man spiller. Lavet i samarbejde med Martin Høeg fra WGS – Wellness Group A/S i Frederikshavn.
Ny Kunstgræsbane støttet af: Grøn pulje, Frederikshavn Kommune Melsen Fonden Nord Energi Fonden Dybvad Idrætsklub Dybvad Boldklub.
Motoriklegepladsen lavet i samarbejde med Jesper fra Tress Sport og Leg er en legeplads til de lidt mindre børn der kommer i området ved Dybvad Hallen og stadion når forældre dyrker sport. Skolen benytter den allerede både store og små børn og den benyttes også efter skoletid og i weekender.
Motoriklegepladsen støttet af: Distriktsrådet, Frederikshavn Kommune Sparekassen Sæbys Fond Dybvad Idrætsklub Dybvad Hallen.
Skolebørnene fra 4.-9. klasse og byens borgere var inviteret til indvielsen og her holdt halinspektør Klaus Nielsen først tale og fremhævede at hele området er til fri afbenyttelse og bare skal bruges så meget som muligt af alle børn og voksne i byen og opland. Så var der ellers fri leg og børnene fik brændt noget krudt af så der var plads til pølser, saft og kaffe som blev serveret til de fremmødte.

