Top 5 I denne uge

Relaterede artikler

Sæby Borgerforening på besøg på Hospice Vendsyssel

En gruppe fra Sæby Borgerforening var fornylig på besøg på Hospice Vendsyssel i Frederikshavn for at se den nye tilbygning – Videnshuset – der blev indviet i september 2026 og desuden for at høre om det arbejde, man gør for patienter og pårørende.  

FREDERIKSHAVN: Videnshuset skal bruges til både undervisning og kurser samt foredrag og forskellige arrangementer med fokus på at styrke udbredelsen af viden om livstruende sygdom, død og lindrende pleje i samfundet. Bygningen er på godt 180 m2.

I forbindelse med besøget fik Hospice Vendsyssel overrakt en gave i form af en donation på kr. 5.000,- fra Sæby Borgerforening og Varelotteriet.

Sæby Borgerforening ønsker med donationen at anerkende den betydningsfulde rolle, som Hospice Vendsyssel har i lokalsamfundet samt for at støtte op om det vigtige arbejde, Hospice Vendsyssel yder med omsorg, nærvær og værdighed for patienter i livets allersidste fase samt til deres pårørende.

Notabene

Populære artikler