Top 5 I denne uge

Relaterede artikler

Stor aktivitet både ind og ude i Dybvad Børnehave

Årsagen til den store aktivitet lige netop sidste fredag var, at der var såkaldt Arbejdsdag for forældrene og der var i alt 38 voksne og omkring 32 børn, der var i gang med forskellige opgaver både inde og ude.

Børnehaven havde lavet en liste, hvor man kunne skrive sig på til det, man gerne ville hjælpe med – det kunne dreje sig om havearbejde af alle slags og maling af borde og bænke udenfor og der var også nogle, der vaskede vinduer og mens alt det blev klaret, var der andre, der sørgede for aftensmaden til alle, så man kunne slutte af med at spise i fællesskab, inden man skulle hjem og holde weekend.

Der var kaffe og kage til alle i løbet af eftermiddagen.

Som en af forældrene sagde, så er sådan en arbejdsdag en måde, hvor man møder de andre forældre og man kommer til at kende hinanden bedre, for det er ofte de samme man møder, når man henter og bringer børnene i det daglige. Det samme siger personalet, som også tilføjer, at sådan en dag styrker fællesskabet og den gør, at man føler mere ansvar for institutionen.

Der var mange større børn med også, som selv har gået i børnehaven før og de glædede sig til at komme ned og lege med alt det, de havde haft det sjovt med, da de var mindre og gik i børnehaven

Heldigvis holdt vejret tørt så man kunne få lavet alt det, der var planlagt på dette års arbejdsdag.

Jo-Jo

Populære artikler