Lune Toner skabte musikalsk fest i Manegen

SÆBY: Ved Sæby Pensionist- og Efterlønsklubs seneste hyggeeftermiddag i Manegen var det det lokale orkester Lune Toner, der stod for underholdningen – og det var så absolut en stor succes, da knap to hundrede medlemmer mødte op.
Der var musik for enhver smag og alder – en blanding af dansk pop, viser, amerikanske evergreens, country, let jazz og rock. De fire musikanter lagde ud med ”Avenuen”, og mon ikke de allerede efter første nummer havde dannet sig et indtryk af, hvilken musik der passede til publikum denne eftermiddag.
Der var genhør med blandt andet ”Ved Landsbyens Gadekær”, Shu-bi-duas ”Hvalen Hvalborg”, et John Mogensen-medley og Kim Larsens ”De smukke unge mennesker” – en lejlighedssang, der i sin tid var skrevet til en konfirmand, og derfor højaktuel i disse konfirmationstider. De mestrede også at spille The Shadows’ instrumentalnummer ”Apache”. Også et enkelt nummer med Eagles blev det til – og selvfølgelig klassikere med Elvis, Frank Sinatra og Louis Armstrong.
Som ekstranummer spillede Lune Toner melodien ”Save The Last Dance For Me”, og mon ikke mange af de fremmødte blev sendt en tur ned ad mindernes allé til tiden med bal og dans, hvor netop denne sang ofte rundede aftenen af.
I uge 13 spiller Det Bette Danseband op til endnu en hyggelig eftermiddag. Arrangementet kan gennemføres, da Frederikshavn Kommune har valgt, at finoptællingen af stemmer denne gang foregår i Frederikshavn, hvilket gør Manegen ledig.

