Julehjælp er en fælles sag
I år vil det for første gang være muligt at søge om julehjælp øremærket til familier i Østervrå og Torslev Sogne. En fælles lokal indsats, hvor både menighedsrådene, frivillige, foreninger, erhvervsdrivende og ikke mindst skolebørn gik sammen, har givet mere end 11.000 kr. i indsamlede penge. Det er dette beløb, der danner grundlag for at give pakker med mad og gaver til økonomisk trængte familier, som af den ene eller anden grund godt kan bruge en hjælpende hånd denne jul.
”Det er den fantastiske opbakning til cykelsponsorløbet fredag den 6. oktober, som har indbragt de mange penge”, fortæller Jens Martin Fjordbak, som er kasserer i Østervrå Menighedsråd. I cykelsponsorløbet deltog 26 skolebørn, som havde lavet sponsoraftaler om, at cyklingen skulle honoreres med klingende mønt. Det er sponsorernes indbetalinger, der til jul vil blive omsat til julehjælp. ”Det er rigtig dejligt, at cykelsponsorløbet indbragte et så stort beløb, så vi har mulighed for at give en lille håndsrækning til nogle, der kan bruge det” supplerer Lone Haugaard, næstformand i Østervrå Menighedsråd, ”men jeg tænker også, at den glæde, imødekommenhed og hyggelige stemning, som var omkring hele arrangementet faktisk har stor værdi i sig selv. Det betød rigtig meget for de deltagende børn, at de cyklede i en god sags tjeneste – og jeg tror også, at de mange voksne sponsorer, frivillige og erhvervsdrivende, der bidrog, har haft en god oplevelse med at være en del af det fællesskab, som arrangementet drejede sig om. Det er dejligt, når vi kan være noget for hinanden”.
I menighedsrådet er der tidligere på året udarbejdet retningslinjer for, hvad der ønskes at rejse penge til og hvem og hvordan, der kan søges. Det bestemmes heri, at det er en betingelse, at man har bopæl inden for Pastoratet (Østervrå og Torslev sogne), mens det ikke er en betingelse, at man er medlem af Folkekirken. ”Julehjælpen udgøres af julemad og gaver til familiens børn, så det er med fokus på, at juleaften, som for de fleste børn er nærmest magisk, bliver lidt lettere at klare økonomisk”, slutter Jens Martin Fjordbak.
Ansøgningerne om julehjælp vil blive behandlet fortroligt, idet et lille udvalg på tre personer fra menighedsrådene bliver de eneste, der får kendskab til de indkomne ansøgninger. For oplysninger om ansøgningsfrist med videre henvises til annoncen i denne avis.








