Fortid og nutid smelter sammen i en spændende fotografisk udstilling på Kulturhuset Retfærdigheden i Sæby. Udstillingen er blevet til i et samarbejde mellem Nordjyllands Kystmuseum Sæby, Retfærdigheden, fotoklubben Foto9300 og fotolaboratoriet CEWE.
Museet i Sæby og Retfærdigheden synes, det kunne være sjovt at vise et udsnit af Sæbys bybillede, som det så ud før og nu. De tog kontakt til fotoklubben Foto9300, der var helt med på ideen.
Fotoklubbens medlemmer har i løbet af vinteren været på museet, hvor de har udvalgt en række ca. 100 år gamle billeder af kendte Sæbymotiver. I løbet af foråret har medlemmerne været på jagt med telelinserne på nøjagtige de samme steder.
Sammensat
Fotoklubben tog kontakt til fotolaboratoriet CEWE i Århus, som gerne ville sætte billederne op. Laboratoriet har lavet nogen virkelige flotte billeder – sammensat, så man kan se både fortid og nutid i samme store foto, fortæller John Agerbak fra fotoklubben.
Udstillingen omfatter endvidere en lille samling af kameraer, der vise hvilke modeller, der er blevet brugt gennem tiden.
De flotte Sæbybilleder kan ses i Sæby Turistbureaus åbningstid frem til og med den 26. juli.
Foto: Jørgen Anker Simonsen




