Top 5 I denne uge

Relaterede indlæg

Familiekoncert på Torslev Skole

Orkestret Babulja gæster Torslev Skole, onsdag aften 31. maj, hvor de giver en koncert fyldt med energi, skæg og ramasjang. Publikum kan forvente at blive inddraget, og 7. z står for alt det praktiske, for at tjene penge til næste års lejrtur til København.

Der er lagt op til en virkelig tempofyldt aften med besøg af orkestret Babulja, der byder ind med et meget bredt repertoire af django, polka, svensk folklore, reggae, cubansk, brazil, sørøverskrammel og jazz – alt sammen håndspillet hele vejen igennem. De fire bandmedlemmer tager publikum under deres vinger fra Rio til Blåvandshuk. Deres store musikalske overskud bliver omsat til en unik, legende og inkluderende koncert, hvor de fire musikere er i konstant dialog med publikum både under og mellem numrene. Babulja har gennem de seneste år spille op imod 40 koncerter på spillesteder, skoler, biblioteker og festivaler – og så har de også udgivet to albums med egne numre.

Koncerten er tilrettelagt i samarbejde med Børnekulturelt Netværk i Frederikshavn Kommunes, som planlægger og afholder børnekulturelle aktiviteter i hele kommunen, andre gange, som ved koncerten i Østervrå, betaler netværket for aktiviteten og udliciterer afholdelsen.

Praktiske grise
For at give aftenen en ekstra dimension har 7. z påtaget sig rollen som praktiske grise. De har også været på indkøb, så aftenens deltagere har mulighed for at købe både sodavand og kaffe – hertil er der hjemmebagte kager, naturligvis også fremstillet af 7. z.

Eleverne håber på, at få lidt overskud ud af aftenens indsats, som skal være et tilskud til deres lejrtur i 8. klasse, hvor turen går til København. Her skal eleverne på opdagelse i vores hovedsted bl.a. med besøg i Folketinget og TV2, hvor de får indblik i den politiske verden og i medieverdenen. Der skal også slås et smut omkring Christiania og lidt turisttid bliver der vist også. – Vi arbejder allerede nu med København i undervisningen, fortæller Signe Trangeled, som sammen med sin kammerater håber, at rigtig mange har lyst til at kigge ind i Storrummet på Torslev Skole og få en fed musikoplevelse. Alle er velkomne!

ÅB

Popular Articles