Top 5 I denne uge

Relaterede indlæg

36 års fødselsdag i Hørby Bageri

Fredag den 1. december var det 36 år siden Helle og Jan Madsen startede som bagere i Hørby og de fortæller til avisen, at det har været forrygende 36 år.

De var meget spændte på, hvordan det skulle gå, men som de siger, så er det gået godt – de har kunnet sælge alt det brød, som de har kunnet bage.

De har aldrig nogen sinde fortrudt, at de valgte at slå sig ned i Hørby og det har altid været magtpåliggende for dem, at det skulle være i en lille by, de ville have deres bagerforretning.

Det har været naturligt for dem at deltage i byens liv og de har altid været med, når der f.eks. var Open By Night, hvor børnene var inde og bage pebernødder og dermed fandt ud af, hvordan man laver brødet, så det ikke kun er noget, der ligger inde på hylden hos bageren. De bakker også altid gerne op, om det der sker i de små byer rundt omkring.

På fødselsdagen havde de valgt, at alle tilbudene skulle koste 36 kr. og alle tilbudene blev simpelthen solgt i løbet af de tre dage, hvor man fejrede fødselsdagen.

Helle fortæller f.eks. at der er lavet mindst 500 poser pebernødder her op til dagene.

Det har nok været en fordel, at de begge er uddannede bagere, siger de og så tilføjer de, at hele familien bakker om julesmåkagebagningen – både børn og svigerbørn og de synes alle, at det er hyggeligt at være med.

De glæder sig allerede til, at det er 40 års fødselsdagen, der skal fejres, siger de til slut i vores samtale.

Jo-Jo

Foto: Ejvind Pedersen

Populære artikler