Top 5 I denne uge

Relaterede indlæg

Stor indsats fra elever i Dybvad

December måned er skudt i gang på Dybvad Skole.

I år har hele skolen valgt at bakke op om Omvendt Julekalender, der er SOS-børnebyernes julekalender, hvor der sættes fokus på at give et bidrag til børn, der er meget fattige. Nogle har ingen forældre – andre lever i familier, hvor der ikke er råd til skolegang. Hver morgen samles hele skolen til morgensamling for at se dagens videoklip fra omvendt julekalender. Her vises eksempler på, hvad de indsamlede midler bruges til.

Eleverne havde i ugen op til d. 1. december haft travlt med fremstilling af produkter, der skal sælges til skolens julemarked, mens andre brugte dagene på at arbejde. Mange elever tilbragte dagene på jobs hos familie med rengøring, bagning og julepyntning. Andre havde lavet aftaler med forskellige virksomheder. Eleverne kom tilbage på skolen og fortalte historier om bleskift, grønkålsudbringning, børnehavebesøg, arkiveringsopgaver, rengøring og meget andet. 

Sammen med de glade fortællinger fra dagene medbragte eleverne 23.000 kr., der nu er sendt videre til Omvendt Julekalender.

Aktiviteterne fortsætter på skolen hele december. Fx solgte 6. klasse onsdag risengrød til interesserede elever på skolen og bagte julesmåkager, der skal sælges til julemarked. 

Alle aktiviteter kulminerer til skolens julemarked, hvor de mange flotte produkter skal sælges og hvor elever fra både udskoling og mellemtrin skal underholde med julesange og skuespil.

Populære artikler