
Første og tredje weekend i hver måned afholder Lissy Olesen loppemarked i det gamle missionshus på Ålborgvej 560 i Flauenskjold.
Lissy Olesen som selv bor i huset ved siden af købte det gamle missionshus fra 1898 for 12 år siden.
Huset bugner af spændende loppefund og avisens udsendte kunne ved selvsyn konstatere at udvalget er stort og at missionshuset nok er et besøg værd.
Lissy Olesen oplyser at hun også sælger ting på auktion, dels for at bidrage til at økonomien hænger sammen og dels for hele tiden at gøre plads til nye lopper. Det er i øvrigt også muligt at lave aftale med Lissy om individuelle åbningstider. Det er dog helt bevidst at hun begrænser åbningstiden til to weekender om måneden. For som Lissy siger så skal der også være tid til familien samt øvrige gøremål.
Tekst og fotos: IS




