EU-salonen er åben!

Du er inviteret til at være med!
Det er den glade åbning til en invitation til at få indsigt i EU, det danske formandskab og hvad det betyder for vores sikkerhed og hverdag. Der bliver 5 arrangementer, og det er gratis, men med tilmelding.
FOF Vendsyssel samarbejder i hele Vendsyssel
I marts fik vi mulighed for at søge en pulje hos Europa-Nævnet til oplysning om EU og det danske EU-formandskab her i 2025, fortæller Kirsten Højrup forstander i FOF Vendsyssel.
Det er en oplagt opgave for folkeoplysningen, så derfor tog vi selvfølgelig straks fat! Vi kontaktede en række biblioteker og gymnasier m.fl. i Vendsyssel for at høre til interessen for at afholde et gratis arrangement om EU og det danske EU-formandskab, hvis FOF Vendsyssel kunne søge midler til det. Det var en stor fornøjelse at opleve en umiddelbar interesse fra både biblioteker og gymnasier!
FOF Vendsyssel søgte puljen, og i maj kom besked fra Europa-Nævnet om, at der til ansøgningsruden var kommet i alt 86 ansøgninger ind til i alt 18,6 mio. kr. Af dem fik 39 projekter tilskud på samlet 4,6 mio. kr. FOF Vendsyssel modtog tilsagn på 125.000 kr. fra Europa Nævnet og en prioritering af, at vi laver 5 af de 10 arrangementer, som var ønsket. FOF Vendsyssel arbejder i 5 kommuner i Vendsyssel, så dermed var det enkelt; der bliver et arrangement i hver kommune!
De 5 EU-saloner bliver afholdt i september i Læsø Hallen, på Hjørring Bibliotek, på Brønderslev Gymnasium, på Fjerritslev Gymnasium og på Frederikshavn Bibliotek. Både Læsø Hallen, biblioteker og gymnasier har flot kapacitet, og det betyder, at flere end 1300 gæster vil få glæde af de 5 EU-saloner direkte ved at deltage.
Hvem møder vi i EU-salonerne?
De 5 EU-saloner bliver leveret af hhv. Anders Puck Nielsen og Clement Kjersgaard.
Anders Puck Nielsen er officer og militæranalytiker og oplægget har titlen: Vores fælles sikkerhed i EU – i verden og i Danmark. Udgangspunktet er, at med det danske formandskab i EU er der et særligt fokus på temaet sikkerhed. Få et overblik over EU’s, Danmarks og verdens helt aktuelle sikkerhedspolitiske situation og de udfordringer der skal løses.
Clement Kjersgaard er kendt som ankermand på bl.a. “Debatten” og som grundlægger af nyhedsmagasinet RÆSON og oplægget har titlen: Hvad vil Danmark med EU – og hvad vil EU i verden? Vinkler er bl.a. at Danmark overtager EU-formandskabet midt i et historisk stormvejr. Skal vi sige farvel til den verdensorden, vi har taget for givet i 75 år? Og skal Europa forberede sig på at være ‘alene hjemme’ i en verden, der synes farligere og mere uforudsigelig end nogen ville have forventet for få år siden?
Begge foredrag tilrettelægges med god tid til spørgsmål og debat.
Hvordan kommer man med?
EU-salonerne er gratis, men med tilmelding, og det sker på www.fof-vendsyssel.dk
Hvad er det der med det danske EU-formandskab
Fra den 1. juli til 31. december 2025 varetager Danmark det roterende formandskab for Rådet for den Europæiske Union, også kaldet Rådet eller Ministerrådet. Rådet er sammen med Europa-Parlamentet medlovgiver på de forslag, som Kommissionen fremsætter. Formandskabsrollen indebærer blandt andet, at Danmark planlægger og leder Rådets møder og repræsenterer Rådet over for de andre EU-institutioner.
Det er ottende gang, at Danmark har EU-formandskabet – senest var i 2012.
Hvorfor er det så vigtigt
Sidste gang Danmark var for bordenden i EU var i 2012, hvor resultaterne stadig har stor betydning i vores hverdag. Priserne på roamingtjenester blev fastlagt, og det blev anerkendt at IT-kriminalitet også er kriminalitet og også skal straffes – det var nogle at de ting som kom på plads under det danske formandskab i 2012.
Der blev også lagt mærke til Danmarks særlige stil ved bordet ved de møder, som Danmark afholdt. Mødestien var med postevand og smørrebrød; ikke noget dyrt og smart. Den slags giver genlyd og bliver stadig husket og det er for noget godt.
Hvad bliver det så denne gang
Danmarks EU-formandskab i andet halvår af 2025 får fokus på tre hovedområder: konkurrenceevne, sikkerhed og grøn omstilling. Alt sammen er vigtige emner for vores hverdag
Konkurrenceevne: Dette inkluderer fokus på at sikre en kvalificeret arbejdsstyrke, fair arbejdskraftmobilitet og at reducere unødvendige byrder for virksomheder, borgere og myndigheder.
Sikkerhed: Dette omfatter styrkelse af forsyningssikkerheden, især inden for kritisk infrastruktur som sundhed, energi og vand, samt beskyttelse mod cybertrusler.
Grøn omstilling: Dette indebærer at fremme enklere rammer for den grønne omstilling og sikre en bæredygtig udvikling.
ALT handler om fremtid
Fremtiden tilhører os alle og især de unge, og de beslutninger som tages i EU får indflydelse på vores allesammens hverdag. Derfor er viden om EU og det danske EU-formandskab superrelevant. Sammen med samarbejdspartnere inviterer FOF Vendsyssel til at vi sammen kan blive klogere på den nemme måde: mød op og slå ørerne ud. Benyt din demokratiske ret til at stille spørgsmål og få svar.
EU-salonerne er folkeoplysning og debat og EU og det danske EU-formandskab. Der er et arrangement i hver af kommunerne Jammerbugt, Brønderslev, Hjørring, Frederikshavn og Læsø. Emnerne i EU-salonerne tager udgangspunkt i de danske prioriteringer og det danske formandskabs rolle i EU. Hvad vil Danmark med EU – og hvad vil EU i verden? Det handler om vores fælles sikkerhed i EU – i verden og i Danmark. Det er indsigt i praksis og i, hvad de fælles beslutninger betyder for vores hverdag, hvor samarbejde skaber en fælles fremtid.
EU-saloner er et samarbejde mellem Læsø Kulturråd, Hjørring Bibliotek, Brønderslev Gymnasium, Frederikshavn Bibliotek, Fjerritslev Gymnasium og FOF Vendsyssel.

