Dyrenes Dag i Dybvad afviklet i flot vejr og med fin tilslutning

Der blev afholdt børnedyrskue på pladsen ved DLG i Dybvad sidste lørdag med masser af dyr, som det hører sig til ved et dyrskue og samtidig var der også mange flotte veterantraktorer og veteranbiler at kikke på og få en snak med ejerne om.
Ud over selve dyrskuet var der masser af aktiviteter på pladsen lige fra at prøve at malke en ko, klappe et får, ryste smør, der var ponyridning og sidst men ikke mindst den populære kørebane.
Masser af boder var opstillet rundt på pladsen, så der var mulighed for at gøre en god handel og endelig kunne man også få sulten stillet – der var nemlig salg af pølser, øl, vand, kaffe og kage og endelig kunne man få pandekager, som spejderne havde lavet over bål.
Dagen sluttede med præmieoverrækkelse i forbindelse med børnedyrskuet.
Dommerne var fra 4H Sindal, der havde stor ros til alle deltagerne.
Her følger navnene på de børn, der havde dyr med på dyrskuet
Der var 3 kategorier og først de yngste – her var der diplom til Marie Madsen, Elli Binder Thimm, Alfa Binder Thimm, Jacob Madsen og Caroline Chemnitz Bidstrup og i den kategori gik ærespræmierne til Alfa Binder Thimm og Caroline Chemnitz Bidstrup.
I næste kategori var der diplom til Marko Bøgelund Hostrup, Anabella Kringelhede, Karen Jeppesen, Feline Bøgelund Hostrup, Isabella Neve Nielsen og Joachim Chemnitz Friis.
I den kategori var der æres-præmie til de to sidstnævnte.
Endelig den sidste kategori med de ældste børn – her var der diplomer til Johan Skovsgaard, Annlouise Madsen, Cirkeline Vad, Mathilde Christensen og Mathilde Falk.
Her tilfaldt ærespræmierne Cirkeline Vad og Mathilde Falk.
Endelig blev årets charmepris givet til Marko Bøgelund Hostrup med kaninen Ninus.
Det skal også nævnes, at der var en gave til alle deltagerne.
Dyrenes Dag var arrangeret af Dybvad Handelsstandsforening.
Jo-Jo
Foto: Ejvind Pedersen

