Top 5 I denne uge

Relaterede indlæg

Sankt Hansfest i Søparken i Dybvad

Der var masser af mennesker og fantastisk vejr, da festen startede med aktiviteter for børnene, bl.a. med mulighed for at bage snobrød, kartoffelkast, hvor det virkelig handlede om at ramme lige i plet, der var også sækkevæddeløb og mange andre sjove ting for børnene og både børn og voksne hyggede sig og flere gik også en tur rundt om søen, for at se alle de nye tiltag. Der var mulighed for at købe øl, vand, vafler, pølser m.m. hele aftenen.

Skt. Hansfesten var som altid arrangeret af Dybvad Borgerforening og formand Jesper Koldtoft bød velkommen og fortalte om aftenens program.

Båltalen i år skulle holdes af byrådsmedlem og formand for Plan- og Miljøudvalget,  Mette Hardam, der bor i Lyngså, som hun også sagde i sin tale.

Hun kom i talen ind på sit formandskab i Distriktsudvalget, hvor hun mødte et hav af ildsjæle, som hun sagde og hvor hun derfor satte alle sejl til for, at Landdistrikterne skulle på den politiske dagsorden og det er meget vigtigt for os, der bor herude, som hun sagde og fortsatte: Distriktsudvalget fik indført Landsbypedelordningen, som fungerer efter hensigten den dag i dag og som betyder, at byer som Dybvad kan melde opgaver ind til Landsbypedellerne en gang om året.

Videre sagde Mette Hardam: Da jeg startede mit virke i Distriktsudvalget stod det klart, at landsbyerne gerne ville vise deres gode side frem. Vi var enige om, at vi skulle blive bedre til at fortælle den gode historie og sidste år blev en del af det indfriet, da jeg fik mit 4. barn – nemlig Landsbyløbet.

Landsbyløbet er oplandsbyernes løb og et levende bevis på, at landsbyerne er verdensmestre i at samarbejde på tværs af byerne – og det til trods for, at de ikke altid har haft tradition for det.

Hun var også i sin tale inde på områdefornyelsen og sagde bl.a. at Dybvad har så meget at byde på og jeg forstår til fulde, at I gerne vil have forskønnet jeres bybillede, med andet end et par blomsterkummer.

Hun sagde videre, at Dybvad har det som de fleste landsbyer sukker efter, nemlig handelsliv, læge, skole, plejehjem og driftige virksomheder og Dybvad har bosætningspotentiale og vil så meget, at I sågar har etableret en byfond.

Mette Hardam sluttede af med at tale om Skt. Hans aften med afbrænding af heksen og nutidens heksejagte – sat i gang af medierne, hvor der skal findes en syndebuk, men i aften er det kun heksen, der får ørerne i maskinen, sagde aftenens båltaler og sluttede med at ønske alle en rigtig dejlig Skt Hans og en rigtig dejlig sommer.

Herefter blev bålet tændt ude på søen og alle sang Midsommervisen og derefter traditionen tro også Dybvadsangen.

Jo-Jo

Populære artikler