
Flauenskjold Borgerforening havde lørdag middag inviteret til valgmøde på pladsen ved købmanden.
Alle tre lokale kandidater, Danny Rosenkilde, Dennis Kvesel og Anton Brandt Linnet var til rådighed for at drøfte politiske synspunkter og ellers hyggesnakke med lokalbefolkningen.
Avisens udsendte kunne dog konstatere, at langt de fleste fremmødte var Tordenskjolds gråsprængte soldater. Man kunne således godt have ønsket sig, at flere unge borgere var mødt op for at få en valgsnak med de lokale kandidater, og dermed måske have fået endnu større forståelse for vigtigheden af at, man i et lokalsamfund som Flauenskjold stemmer på en af de lokale kandidater.
Hvis det var, så som så, med egentlige politiske budskaber, så fejlede de gratis pølser og øl, som borgerforeningen var vært ved, til gengæld intet.
Som borger i en landsby, fik man måske alligevel noget at glæde sig over i weekendens nyhedsstrøm, hvor regeringen præsenterede et nyt boligudspil.
Her er der nemlig lagt op til, at det skal være nemmere at låne penge til en bolig i landdistrikter og landsbyer.
Minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin (V) udtaler således, at det skal være nemmere for eksempelvis et ungt par, med stabile indkomster, at låne penge til drømmehuset, selvom det ligger i et landdistrikt eller en landsby.
Tekst og fotos: IS




