Top 5 I denne uge

Relaterede artikler

Lokalhistorisk Forening får donation til nye computere

Lokalhistorisk Forening, en af byens mindre foreninger med omkring 100 medlemmer, har i lang tid kæmpet med at finde midler til at opgradere foreningens udstyr. Med et beskedent kontingent er det en udfordring at finde penge til nødvendige investeringer som nye computere.

Computere er blevet en uundværlig del af foreningens arbejde, især når systemerne udvikler sig hurtigt, og det kræver konstant opdatering af teknologien. Derfor var foreningen særligt glade, da de modtog et positivt svar på deres ansøgning til Sparekassen Danmark Vendsyssel Fond.

Med en donation på 12.000 kr. kunne foreningen købe tre nye computere og en printer, hvilket har betydet en markant forbedring af arbejdsflowet på arkivet.

Foreningen er meget taknemlige for den flotte donation fra Sparekassen Danmark Vendsyssel Fond, der har gjort det muligt at fortsætte arbejdet med at bevare og formidle lokalhistorien.

SEB

Populære artikler