Top 5 I denne uge

Relaterede artikler

80 år fejret med gensynsglæde og historiske tilbageblik

KFUM-spejderne i Østervrå markerede lørdag eftermiddag 80-års dagen for oprettelse af en spejderkreds i Østervrå. Det hele foregik ved Spejderhytten i et hyggeligt og uhøjtideligt fællesskab med nuværende og tidligere spejdere. 

”Kan du ikke se, hvem det er?” Sådan lød det flere gange i løbet af eftermiddagen i de grønne KFUM-spejderes hus på Industrivej i Østervrå. Sætningen blev efterfulgt af flere: ”Jo, nu kan jeg da godt se det”. Gensynsglæden var stor, og snart gik snakken lystigt om tidlige tiders mange oplevelser i spejderuniformen. 

Jubilæumsarrangementet blev indledt med velkomst ved gruppeleder Louise Mellergaard Jakobsen og fællessangen ”Ja, vi er danske spejdere”, herefter holdt en af ”de gamle” spejdere Preben Lund Nielsen en fin jubilæumstale, hvor han trak enkelte historiske højdepunkter frem, og sluttede af med at opfordre til at hylde de nuværende ledere og spejdere med en anerkendende klapsalve. 

En tidligere spejder, Ole Nielsen, tog også ordet og fortalte om, hvordan han og fire andre mandlige ledere i 1971 tog initiativ til at starte pigespejder i Østervrå, og det var bestemt ikke velset højere oppe i spejderbevægelsen. – Vi blev kaldt til møde i KFUK i Frederikshavn, hvor et par meget stramtandede damer forklarede os, at piger sammen med drenge, det går ikke, fortalte Ole Nielsen, men vi var jo nogle rebelske unge fyre, så vi fortsatte bare, og den samme sommer var vi på spejderlejr på Læsø med 12 piger og 20-25 drenge, og det gik rigtig godt, sluttede Ole sin beretning. 

Hall of Fame
I Spejderhuset kunne alle dykke ned en stor og omfattende udstilling af billeder, dagbøger, forskellige spejderrekvisitter og en næsten symbolsk setup med lysbilleder, powerpoint og digitale billeder – jo, de følger sandelig med tiden hos de grønne spejdere. En særlig sjov ting var flere opslag med billeder af de tidligere ledere. – Jeg har lavet en slags Hall of Fame over de ledere, jeg kunne finde billeder af, så desværre er væggen ikke komplet, men jeg har nok fundet ca. halvdelen af dem, der har været aktive ledere, lød det fra Preben Lund Nielsen, der har lavet et fantastisk stykke lokalhistorisk arbejde omkring spejdernes historie. 

Dagen igennem kunne man tydeligt fornemme gensynsglæden blandt ”de gamle” og mange af dem, gav også udtryk for, hvor stolte de var over, at der stadig er et godt og aktivt spejderliv i deres gamle gruppe. Hele arrangementet foregik i en hyggelig og uhøjtidelig stemning, hvor der var plads til alle og en lækker kagemand til at ledsage kaffe, te og saftevand. 

ÅB

Populære artikler