
Kasseapparatet har klinget igen og igen hos genbrugsbutikken i Østervrås hovedgade, hvor der de seneste uger har været holdt stort oprydningssalg med hele 70% på alle varer i butikken.
Et stort antal kunder har været forbi Østervrå Genbrug i de seneste par uger, og de har taget godt for sig af varerne, hvilket flere tomme hylder og meget tyndt besatte tøjstativer vidner om. Det har ikke været bestemte varegrupper kunderne er gået efter, salget har været meget bredt sammensat, og det er noget, der glæder staben af frivillige medarbejdere. – Det er gået helt forrygende med vores oprydningssalg, fortæller de frivillige i butikken med et stort smil – og der er god grund til at glæde sig. Butikken står nemlig overfor en større renovering, som bl.a. omfatter nyt gulv og maling, men også en nyindretning er der stillet i udsigt.
Nyrenoveret butik
Mandag den 12. august var sidste åbningsdag, og medarbejderne har brugt resten af ugen til at få ryddet det sidste op, efter at et par hjælpeorganisationer havde været forbi og hente det, de kunne bruge. Herefter rykker folk fra Mission Afrika ind for at afmontere inventar m.m., og så skal gulvfirmaet på banen, inden malerpenslerne skal i sving. Mission Afrikas stab kommer og etablerer butikken igen, og så skal de frivillige på banen. – Vi regner med at kunne åbne igen omkring den 1. september, og det bliver til en helt nyrenoveret og indbydende butik med en masse ”nye” og spændende ting på hylderne, lover de frivillige.
ÅB




