
Et modeshow med tøj fra Mission Afrika Genbrug Østervrå fik stor tilslutning i Aktivitetscentret, hvor et halvt hundrede deltagere kunne opleve butikkens medarbejdere med flere på catwalken præsentere et bredt udvalg til ham og hende.
Det blev nødvendigt at finde flere stole og kaffekopper frem til et helt nyt tiltag med præsentation af genbrugstøj. Omkring 50 gæster myldrede før showstart ind i Aktivitetscentret, hvor de først blev trakteret med kaffe og dejlig kringle – sponsoreret af Østervrå Genbrug – (og kringlen var ikke genbrug).
Otte modeller – syv damer og en enkelt herre stod klar til at indtage catwalken, og inden havde Birthe ”damefrisør” Sørensen sat krøllerne, fikset læbestiften, og trimmet den mandlige models skæg.
Stemningen i lokalet var høj og forventningsfuld, da døren endelig gik op, og den første model viste sig i det ene fine sæt tøj efter det andet. Tre sæt i alt viste hver model, og mens de helt professionelt skred ind over catwalken, supplerede Merete Rosendal og Ingrid Sørensen fra Østervrå Genbrug med detaljer om tøjet og priserne.
Publikum var meget positivt overraskede over det fine tøj, og rundt ved bordene blev flere vist overbevist om, at det godt kan ”betål sæ” at gå på tøjindkøb hos Østervrå Genbrug.
To sjæle en tanke
De frivillige medarbejdere hos Østervrå Genbrug har i længere tid talt om, at de godt kunne tænke sig at lave et modeshow, men at der desværre slet ikke var plads til det i butikken. Parallelt med det havde de hos Aktivitetscentret også talt om, at det kunne være sjovt at invitere genbrugsbutikken til at lave et modeshow. – En dag talte jeg med Ingrid Sørensen, som er én af de ansvarlige i Østervrå Genbrug, og vi luftede vores tanker og ideer for hinanden, fortæller aktivitetsmedarbejder Karin Oehlenschlæger, og det blev ikke bare ved tanken, vi gik i gang med at planlægge, og forleden var dagen så endelig kommet.
Efter det flotte modeshow kunne alle kigge nærmere på det fremviste tøj tillige med ekstra medbragte tekstiler, som var bragt med fra butikken.
Begge arrangører var enige om, at det havde været en super god formiddag, en succes de helt bestemt vil samarbejde om en anden gang.
ÅB




