Top 5 I denne uge

Relaterede artikler

Sol og frisk vind til Blomsterløb i Østervrå

Vejrguderne forbarmede sig i sidste minut over efterårsferiens Blomsterløb i Østervrå, og lod i stedet et voldsomt regn- og tordenvejr forsvinde mod øst, så de ca. 50-60 cyklister, løbere og gående kunne blive sendt af sted i tørvejr. 

Ude på ruterne kunne de besøge tre erhvervsdrivende og en frikirke, og alle steder stod værterne klar med drikkevarer, kager, slik og frugt, som deltagerne kunne styrke sig på, inden turen gik videre til næste post. 

Allerede i byens hovedgade var der pitstop både hos Østervrå Bageri og Østervrå Frikirke. 

Østervrå Bageri
Helle og Henrik Petersen var klar med smagsprøver fra bageriet, som de byggede i 1998, men allerede i 1990 købte de det daværende bageri, som lå på den anden side af vejen. Otte år senere valgte de så at købe byens hensygnende kro, vælte den og bygge helt nyt, og det kan vi vist alle sammen være rigtig glade for. 

Helle og Henrik har to svende i bageriet og en fast ekspedient samt 5-6 ungarbejdere i butikken. – Vi har været nødt til at sige farvel til en svend på grund af de stigende energipriser, fortæller parret, som normalt har en elregning på ca. 17-18.000 kr./md., men nu har den netop rundet ca. 50.000 kr./md. I starten af januar i.å., skiftede vi alle vores ovne, og kort tid derefter gik vores rasteskab og fryser til, så det var lige en investering på næsten en million kroner, fortsætter Henrik, og vi tror da på, at det trods alt også, har været en fordel i forhold til energiforbruget. 

– Vi er heldige, at have kæmpe stor opbakning fra vore kunder, og da vi loddede stemningen på Facebook med et forslag om at lægge to kr. på hver ekspedition, for at kompensere lidt for de stigende udgifter, var der stort set kun positive tilkendegivelser, fortæller Helle. Forleden kom der også en kunde med en sparegris, som hun synes, at vi skulle sætte frem på disken, og det sker da også flere gange om dagen, at der er kunder, som synes, jeg skal lægge mere end de to kroner på prisen.

Østervrå Frikirke
I frikirken blev der bl.a. hygget med puslespil, og her kunne gæsterne forsyne sig med masser af frugt og drikkevarer. Kirkens aktiviteter er nu for alvor ved at være oppe i deres fulde omdrejninger igen efter corona. – Fra november begynder vi at have fællesspisning med ’Mad & Mening’ hver torsdag, fortæller Susanne Andersen fra frikirken. Hun kunne også fortælle, at der netop har været samling for de mange flittige strikkedamer, som sidder rundt omkring i deres private hjem og strikker til fordel for hjælpearbejde i Afrika og Rumænien. Vi har lige talt op, hvor meget vi skal sende til Afrika: 257 små trøjer, 25 langærmede trøjer, 100 babyhuer, 68 par blebukser og syv babytæpper, lister Susanne op. Dertil kommer en stor mængde strik, som skal til Rumænien. – Det skal vi tælle op på torsdag, og så bliver det sendt af sted, forklarer Susanne. De mange strikkerier kommer fra lokale damer, men også fra bl.a. Nielstrup, Strandby og Sæby. 

Frikirken holder gudstjenester to gange om måneden, og derudover er der Tirsdagstræf, og den 12. november er der møde i pigeklubben Café Mandfred. 

Stald Gane
Ude på landet kunne deltagerne opleve en dejlig og fredeligt plet hos René Jensen, Gane, som havde sagt ja, til at få besøg. René er selv en ivrig dressurrytter, og har bl.a. redet hos Helgstrand. Gæsterne kunne også hilse på Renés egne fem heste.  – De er i øvrigt til salg, lød det fra ejeren. 

René Jensen er en af de tusinder, der ikke ved, hvad der skal ske med hans minkfarm, og han undrer sig over, hvordan det kan tage op til otte år at finde ud af det, når det hele kan nedlægges på under én uge. 

Murer og Entreprenør
På Ormholtvej 10 bor murer og entreprenør Kenneth H. Christensen sammen med sin kone Britt og sønnen Noah. Kenneth har drevet eget firma i 15 år, og har endvidere en svend og en voksenlærling ansat. – Vi har mange opgaver lokalt, og er heldige at have en god fast kreds af kunder, fortæller Kenneth H. Christensen, som driver en alsidig virksomhed med alt inden for murer- og entreprenørarbejde til både private, virksomheder og landbrug. – De sidste par år har vi bygget huse, men vi laver også mindre opgaver, som f.eks. en trappesten og facaderenoveringer med netpudsning har vi haft en hel del af. Indvendigt murerarbejde har det især været badeværelser, dem blev der f.eks. lavet 24 af i 2021, og lige nu er der rigtig mange opgaver inden for landbrug, oplyser Kenneth. Han kan godt mærke at telefonen ikke ringer helt så meget, som den har gjort, men det betyder også, at nu kan han følge med, og ikke behøver at sige nej til nye opgaver. 

Privat har Britt og Kenneth en passion for dyr. Britt med heste og højlandskvæg, mens Kenneth har kastet sin kærlighed på Herfordkøerne. Internt har parret en lille venskabelig konkurrence kørende om, hvem der opnår de bedste resultater til udstillingerne på dyrskuet. I øjeblikket er det Britt, der fører på point. 

Folketingskandidat
ØVIs klubhus var start og mål for Blomsterløbet og samtidig også turens femte pitstop. Varme pølser og drikkevarer ventede deltagerne efter turen. Den aktuelle valgkamp sneg sig også ind i billedet. Venstres kandidat Mette Hardam gik med på turen, og bagefter var hun på charmeoffensiv med blomster, for det er jo et Blomsterløb, lød forklaringen. 

400 chokoladeboller, 200 Skagenshorn og 300 indkøbsnet havde Mette Hardam nået at dele ud af i løbet af weekenden, hvor hun havde været på valgturné i både Aalborg og Skagen. I Aalborg mødte hun, i selskab med to VU’er, de unge mennesker i Gaden, og lørdag gik turen til Skagen, hvor der var godt med feriegæster på gågaden til Halloweenhygge. Søndag havde hun så taget turen til Østervrå for at gå med i Blomsterløbet, men inden havde hun lige været ude og sende et jagtselskab af sted. – Nu skal jeg hjem og pakke til endnu en tur til Skagen, hvor jeg skal ud og ’sparke dæk’, det har jeg aldrig prøvet før, og så skal jeg også til min første paneldebat, og det glæder jeg mig helt vildt til. Det er alle lokale kandidater i Frederikshavn Kommune, der er inviteret til vælgermøde hos FF-Skagen, men jeg er jo den eneste lokalkandidat, der også bor i kommunen, understreger Mette Hardam, og det mener jeg selv, er et af mine stærkeste kort i valgkampen. 

ÅB

Fotos: Ejvind Pedersen

Populære artikler