Top 5 I denne uge

Relaterede artikler

Folkefest ved Gjersholt Sø i Østervrå

Anne Linnet med band var et yderst populært valg.

1.020 gæster blev klikket ind på persontællerne ved Skt. Hansfest i Østervrå, hvor Lone og Rasmus Haugaard for andet år i træk havde inviteret til fællesskab og hygge på området ved den idylliske Gjersholt Sø. 

Luften nærmest sitrede af nærvær og hygge på det store græsareal ved Gjersholt Sø, hvor konceptet med en kendt taler og en kendt sanger slog sidste års besøgstal med flere hundrede mennesker.

Det skønne sommervejr var selvfølgelig et ekstra plus til aftenens program, men Anne Linnet med band var uden tvivl et stort og populært valg, dertil udlændinge og integrationsminister Kaare Dybvad Beks aktuelle og skarpe båltale om de værdier, der ligger i at bo i mindre og nære fællesskaber. 

På trods af lidt rejseforsinkelse for årets båltaler, så leverede Kaare Dybvad Bek en både humoristisk, skarp og yderst relevant tale, hvor han kom ind på forskelle mellem by og land. – På trods af tendensen og holdningen om, at al udvikling foregår i de store byer, så lever de fleste danskere i mindre fælleskaber, lød det bl.a. Værdien af den stolthed og det sammenhold, der opstår i disse fællesskaber kan ikke sættes på formler, understregede ministeren. Han glædede sig også over, at flere flytter ud af de store byer, og dem skal vi hilse velkommen, lød opfordringen, vi skal udfordre hinanden og os selv med noget, der er anerledes end os selv. Forbindelseslinjerne mellem by og land er blevet tyndere, men vi kan styrke dem ved at udfordre os selv og skabe noget sammen, lød budskabet. 

Kaare Dybvad Bek var indenrigsminister, da han tilbage i 2021, sagde ja til at holde båltale, og på trods af skiftet til en anden ministerpost, så er forholdet mellem land og by noget, han stadig er meget optaget af. – Jeg brænder stadig rigtig meget for det område, og taler gerne om det, når jeg er ude, fortalte ministeren efterfølgende, inden flere gæster kaprede til selfies. 

Verdenspremiere 
Anne Linnet blev mødte af begejstrede klapsalver, da hun gik på scenen med sit band, og sangen ”Tusind stykker”, som fik publikum til at synge med fra første linje, og publikum var med hele vejen, på alle de kendte Linnetnumre. Aftenen bød også på en verdenspremiere på en helt ny Anne Linnetsang ”Vi Er Børn Af Vores Tid” – en Skt. Hanssang, som også publikum ret hurtigt fik et godt greb om – godt hjulpet af de omdelte sangblade.

PixlArt deltog med sit mobile fotogalleri, hvor alle havde fri adgang til at se udstillingen ”Kystland”. Den 1. juli åbner PixlArt en nye udstilling i kunstgalleriet på Liljevej i Østervrå, og det bliver den højaktuelle udstilling ”Le Tour” af fotograf Nils Mejlvang.

Bag kulisserne
ØVIs Venner havde travlt i salgsboderne, hvor der var rigtig god omsætning på drikkevarer og grillpølser. De grønne spejdere guidede til P-pladserne, og Østervrå Borgerforening holdt øje med, at Anne Linnet og de øvrige bandmedlemmer fik fred og ro til at forberede sig. 

Der ligger et kæmpe stort forarbejde og mange gode argumenter bag tanken og ønsket om at genskabe fordums traditioner om igen at kunne samles i et stort og bredt fællesskab, som Lone og Rasmus Haugaard præsenterede i 2021. Det lykkedes parret at få EU-kroner fra LAG til deres projekt, og så var der opgaven med at skaffe de kendte talere og sangere. – Jeg skal hilse og sige, at det ikke er nogen let opgave, fortæller Rasmus Haugaard, som heldigvis ikke gav op efter de første afslag, man er nød vil at være udholdende og tålmodig, og så skal ens tanker og hensigter med projektet stå helt skarpt, er Rasmus Haugaards erfaring. 

Parret var torsdag aften både glade og rørte over den fantastiske opbakning deres initiativ har fået. 

ÅB

Foto: Ejvind Pedersen

Populære artikler