Top 5 I denne uge

Relaterede indlæg

Busture fik forårshumøret i top

Tre eftermiddagsture til Tolne Skov har været på programmet med De Frivillige og beboerne på Østervrå Ældrecenter. Dejlige skovture, som gik ud i det forårsklædte landskab ad snoede landeveje. 

Kaffe og kage var en helt fast ingrediens på de tre busture og målet var hver gang Tolne Skov, men ellers havde deltagerne frit spil til at ønske, hvilken rute bussen skulle køre. 

Det blev til flere afstikkere ad snoede landeveje gennem Lendum, Stokholm, Skærum, Katsig Bakker, Tolne, Dvergtved, Mosbjerg, Hørmested, Løth osv. En beboer ville gerne forbi Erling Christensens store møbelhus i Hørmested, og der blev også kigget på den store svinegård St. Vognsbæk ved Skærum, som tager sig godt ud oppe på bakken med sine fine nye stalde. 

Gule rapsmarker, grønne bøgeskove med masser af fuglekvidder og frodige, grønne marker tilføjede turene en stor og varieret farvepalet hele vejen. En mark med får og livlige lam, heste der betragtede selskabet fra en indhegning, mens kaffe og kage blev nydt, gav anledning til en længere snak om egne heste og får på en gård for længe siden. 

– Det er nogle dejlige ture, hvor vi kan tage hensyn til den enkelte beboer og opfylde deres ønsker, men også hvor vi alle kan få nogle dejlige timer med snak og ikke mindst en masse latter, fortæller en af De Frivillige Doris Nielsen, der selv erfarer, at som frivillig, kan man kun blive i godt humør efter sådan en tur og samvær. 

ÅB

Populære artikler