
Dybvadhallen tilbyder sammen med DGI Nordjylland et nyt motionstilbud for borgere i alderen 60+
Den 28. oktober 2021 lanceres et nyt motionstilbud, hvor Dybvadhallen sammen med DGI Nordjylland tilbyder et nyt motionstilbud for borgere i alderen 60+. ”Dybvad – Motion i dagtimerne”. ”Det er for alle, der har tid og lyst til at dele 1½-2 timer i hyggeligt samvær, med højt til loftet og sved på panden, hver torsdag formiddag” udtaler initiativtageren halinspektør Klaus Nielsen.
Vi inviterer i første omgang til et informationsmøde om ”Dybvad – Motion i dagtimerne”,hvor de fremmødte bliver klogere på, hvorfor det er nødvendigt at holde sig aktiv hele livet, og hvad konceptet indbyder til. De efterfølgende to torsdage er der mulighed for at afprøve forskellige motionstilbud. Motionen tilpasses deltagerne, så alle har mulighed for at vælge aktivitet og være med, også selv om formen ikke er, hvad den har været. De forskellige aktiviteter, som deltagerne kan afprøve, kunne f.eks. være floorball, badminton, fitness, shorttennis, gymnastik, smarttraining, bowls, gåture, cykelture og forskellige former for spil og m.a. Vi starter hver gang med en fælles opvarmning, vælger herefter forskellige aktiviteter og afslutter med en kop kaffe.
”Motion i dagtimerne” er en afprøvet indsats og bygger på en stærk tradition om, at alle får mulighed for at dyrke idræt, styrke sundheden og livskvalitet som senior.
”OG tænker man, at det måske er lidt sent at komme i gang med at motionere, så er der flere argumenter for at komme i gang end at lade være. Fysisk aktivitet er et vidundermiddel, der selv i små doser virker på sundheden, og det er helt uden bivirkninger. Virkningen er betragtelig, selv hvis man starter i en sen alder. Det er vigtigt, at bevæge sig og holde sig aktiv for at bevare sine funktioner. Når man har rundet de 60+, er man på forskellige niveauer rent fysisk, og det kan være svært at finde et tilbud, der passer til en. Man har måske samtidig sagt farvel til sin arbejdsplads, og har brug for at blive en del af nye fællesskaber. Her er det nye tiltag perfekt, da der er plads til alle” udtaler Birthe Bach fra DGI Nordjylland.
”Vi ønsker at afpasse vores tilbud i hallen til den efterspørgsel, der er i vores område. Der bliver flere og flere seniorer, og de er mere aktive end nogensinde før – derfor vil vi gerne tilbyde netop seniorerne et tilbud, som de finder interessant, sjovt og givende. Aktiviteterne vil blive tilpasset målgruppen og er for alle”, udtaler Klaus Nielsen.
Informationsmødet og de efterfølgende to aktivitetsgange er ganske gratis. Hvis man er interesseret i at høre mere, gælder det bare om at møde op til det uforpligtende informationsmøde, få en kop kaffe og give ideer og ønsker til kende.
Informationsmødet i Dybvadhallen er torsdag den 28. oktober. Se annonce side 2.
De efterfølgende torsdage skal motionstøj og sko findes frem igen, da det her bliver muligt at være aktiv og afprøve flere forskellige motionsaktiviteter med start torsdag den 4. november.




