Top 5 I denne uge

Relaterede indlæg

Vellykket idrætsuge i Dybvad

En velbesøgt og vellykket idrætsuge i Dybvad blev rundet af med tre dage med populært indhold.

I sidste uges avis lovede vi, at idrætsugen blev rundet af i denne uges avis. Fredag var det Fredagsspiloppen der stod på programmet, hvor 50 børn og en hel del voksne havde en hyggelig aften, hvor der var gang i hoppep-uden, fodboldbanerne m.m. og hvor spejderne havde bålfad med, hvor der kunne bages snobrød og pandekager.

Lørdag eftermiddag bød på gadefodbold, der var delt i en a og en b turnering. Der var tilmeldt 7 hold i a turneringen og 3 hold i b turneringen.

DHF U16 2 vandt i a turneringen i finalekampen over Tøsedrengene og i bronzekampen var det FC Romania, der vandt over DHF U16 1.

I b turneringen vandt drengeholdet over pigeholdet og endelig kom de voksne på 3. pladsen.

Lørdag aften var der traditionen tro grisefest, hvor 80 voksne og børn hyggede sig på terrassen med mad fra Dybvad Kro og til kaffen var der kage bagt af 4 friske damer, der syntes, at der skulle lidt sødt til kaffen.

Søndag blev det hele rundet af med Go’Run, der den dag startede fra klubhuset, der var 28, der var med til at runde en god uge af på den måde.

 Jo-Jo

Foto: Ejvind Pedersen

Populære artikler