
Projekt ’Ung i Velfærd’ er fritidsjob til unge i alderen fra 15-17 år på plejecentre i Frederikshavn Kommune. På Østervrå Ældrecenter værdsætter både personale og beboere det ekstra liv og de aktiviteter, som de unge bidrager med.
Fredagsbaren på Østervrå Ældrecenter er mandag eftermiddag omdannet til neglebar. På bordet ligger og står forskellige farver lak, neglefile og håndcreme. Rundt om bordet sidder Astrid, Bodil, Lotte, Kristine, Henny og Annelise, mens de venter spændt på, at centrets to nyeste og yngste medarbejdere Tilde (16) og Isabella (16) bliver færdige med at gøre klar. Neglebehandlingen er nemlig ikke det eneste, der skal også kræses for deltagerne med saftevand, Bailey, chips og chokolade.
– Er der nogle farver I bedst kan li’, spørger Isabella indledende. Bodil er klar og vælger hurtigt en farve, som er lidt over i den orange, men først skal hendes hænder gøres rigtig lækre med en god håndcreme, som Isabella giver hende på. Tilde er sammen med Astrid i gang med at vælge den helt rigtige farve, og den falder ud til fordel for en turkis. Mens Astrid får håndcremen på, snakker de to om Astrids fingerringe. – Det er en rigtig flot ring, du har der, siger Tilde. – Den har jeg fået af mine bedsteforældre til min konfirmation, fortæller Astrid, og videre går snakken om de næste to ringe.
Sådan går hyggesnakken rundt om bordet, mens negl efter negl, får den ene flotte kulør efter den anden. – Det er noget, vi har glædet os til længe, fortæller Bodil, og et par stykker rundt om bordet nikker. – Er det ikke dejligt at få cremen på, spørger Tilde, og synes du ikke at det dufter godt, og der bliver nikket igen, smagt på chokolade og chips – skålet i Bailey og saftevand.
Det er tydeligt, at Tilde og Isabella er glade for deres arbejde, som de går til helt åbent og naturligt. De husker begge, hvor grænseoverskridende de første par arbejdsdage på centret var. – Ja, vi havde da masser af sommerfugle i maven de første gange, men vi kom ret hurtigt ind i opgaven med god hjælp fra personalet, lyder det med et stort smil. Vi er blev taget så godt imod af både beboere og personale, som har været og stadig er, rigtig søde til at hjælpe og vejlede os i, hvordan vi skal snakke med beboerne, hvad de godt kan li’, og hvor vi kan finde de ting, vi har brug for.
At skabe liv
De to piger har, sammen med Victor (17) været ansat i fritidsjob på Østervrå Ældrecenter i efterhånden et par måneder. Jobbet har de selv søgt ud fra et opslag fra Frederikshavn Kommune, som i forbindelse med projekt ’Ung i velfærd’, søgte efter unge i alderen 15-17 år til fritidsjob på de kommunale plejecentre.
Tilde går på HHX og Isabelle går i skole på Privatskolen i Frederikshavn. De kendte ikke hinanden på forhånd, men det er de kommet til nu, og synes selv, at de arbejder rigtig godt sammen. De har begge to søgt jobbet for at få lov til at tilbringe tid med ældre i håbet om at kunne gøre en forskel. Deres arbejdsopgaver er at skabe liv på plejecentret, og det gør de bl.a. med gåture, spille spil, bage vafler og et arrangement, som dagens neglebar. – Vi er også med ved borddækning og serveringen af mad, og bagefter sidder vi med ved bordet, hvor vi hyggesnakker med beboerne, fortæller de to piger.
Tilde og Isabella vil helt sikkert anbefale andre unge at søge et fritidsjob på et ældrecenter. – Det er så hyggeligt at snakke med beboerne, og vi får så mange spændende ting at vide om dem og om gamle dage. Ingen af pigerne har besluttet sig for, hvad de gerne vil være, men fritidsjobbet har betydning, mener de begge. – Det er rigtig dejligt at få lo til at prøve det her, så man finder ud af, hvad det går ud på, siger de begge.
Et friskt pust
Social- og Sundhedshjælper Sanne Hermansen synes også, at ideen med ’Ung i Velfærd’ er rigtig god. – Det er utroligt dejligt, og de er et frisk pust i hverdagen, fortæller Sanne, som roser de unge for at være meget selvstændige, fleksible og gode til selv at tage initiativer på egen hånd. – Vi taler naturligvis med dem om, hvad de kan lave, og så er det et særligt stort plus for de beboere, som ikke har så stort et netværk, nu kan de se frem til de unges besøg hver uge.
Leder af Østervrå Ældrecenter Helle Yding Kooij er også begejstret for projekt ’Ung i Velfærd’. – Det er rigtig dejligt, at de unge mennesker kan komme ind på ældrecenteret og gøre en forskel for beboerne og personalet, og samtidig kan vi få lov til at vise de unge en spændende vej ind til social- og sundhedsfagene.
ÅB




