Populær træner tilbage i ØVI badminton
Efter et års pause er Olav T. Larsen tilbage som træner hos ØVI badminton. I samarbejde med Claus Blunck varetager de to træningen af klubbens ungdomsspillere mandag og fredag.
Godt tilslutning til ”Fyr en fjerbold” i uge 42
ØVI badminton var på charmeoffensiv i efterårsferien, for at præsentere badmintonsporten for lidt flere. – Vi vil gerne slå et slag for sporten, som vi synes, er et rigtig godt alternativ til holdsporten, forklarer Lene T. Christensen, der er formand for ØVI badminton.
Trænerduo
ØVI badminton tilbyder træning til børn og unge mandag og fredag med assistance af en meget kompetent trænerduo. Mandag står Claus Blunck fra Sæby for træningen, mens det fredag er Olav T. Larsen. Han er vendt tilbage efter et års pause, og er nu klar til at tage en ny tørn. Desuden får klubben også assistance af Christian Jensen. – Vi har også lavet en aftale med Torslev Skole, som i en kortere periode vil tilbyde børnene at prøve badminton i idrætstimerne, fortæller formanden.
ØVI har et fint samarbejde med Vendsyssel Elite Badminton (VEB), og det betyder f.eks. at de lokale spillere kan komme ud og se badminton på meget højt plan.
Bestyrelsen i ØVI badminton består af: Lene T. Christensen, Preben Graversen, Mads Folke Madsen, Leif Jensen og Tanja Olesen.
Efterårshygge
Fjerboldene fløj lystigt frem og tilbage i den mørke hal mandag eftermiddag, hvor ØVI badminton havde inviteret til ”Fyr en fjerbold”. Boldene var forsynet med lys, så spillerne uden problemer kunne ramme dem, i den helt mørklagte hal, hvor de fremmødte spillere i to aldersgrupper smashede lystigt frem og tilbage over nettet akkompagneret af dunkende musikrytmer.
En snes børn i den yngste aldersgruppe og knapt så mange i den ældste gruppe havde fundet vej til Østervrå Hallen denne eftermiddag, og de hyggede sig rigtig meget. Nogle af de yngste valgte at fortsætte spillet sammen med dem, der var lidt ældre. Til slut hyggede alle med fællesspisning – og menuen var også et populært indslag – Lasagne.
ÅB