
Fire kunstnerkolleger og tre keramikere inviterer indenfor i deres lille hyggelige kunstunivers på Strømgade 14, hvor de viser et bredt udvalg af det, de har arbejdet med i løbet af vinteren.
Kunstner Lone Gramkow har indrettet et galleri i Østervrås tidligere lægeklinik, og siden nytår har hun og tre andre kunstnere haft en fast mødedag.
Til sammen kalder de fire sig ”Onsdagsmalerne”. De kendte ikke hinanden i forvejen, men nu har de fundet sammen i et hyggeligt kunstnerfællesskab, hvor de inspirerer og sparer med hinanden. På deres onsdagsmøder eksperimenterer de gerne med forskellige teknikker, og der bliver ofte malet intuitivt.
Lone Gramkow har en baggrund som skolelærer og underviser i billedkunst, og derudover har hun deltaget i forskellige kurser inden for mange forskellige kunstneriske udtryk. – Jeg har tidligere arbejdet i olie, men jeg er blevet meget begejstret for det mere hurtigttørrende akryl, fortæller Lone Gramkow, som også arbejder med bl.a. keramik, filtning og mange andre kunstretninger.
Merete Rosendal har malet akvarel i mindst 10 år, og har dygtiggjort sig på flere kurser inden for denne kunstart, men i det nye fællesskab er hun blevet udfordret til at få flyttet sine grænser. – Lone har for alvor skubbet til mig og opfordret til, at jeg skulle prøve noget helt nyt, fortæller Merete, som nu er begyndt at male med akryl og på meget større lærreder, end hun har været vant til. – Det har været ret grænseoverskridende for mig, og en helt nye måde at arbejde på, så du må endelig skrive, at jeg er på begynderstadiet, tilføjer Merete.
Udstillingen får også besøg af Mie, Mette og Anette, som alle udstiller keramik, sammen med de i alt fire billedkunstnere. – Vi har alle prøvet at udstille flere gange, så vi er ikke så bange for, at nogen skal stille sig uforstående over f.eks. de abstrakte billeder, der bl.a. vil være at finde på udstillingen, fortæller Lone Gramkow.
I påsken 17. og 18. april kan besøgende møde både Lone og Merete i galleriet, men også flere af de andre udstillere, og de er alle klar til en snak om deres lille kunstnerfællesskab og de ting, de går og laver. – Alle er velkomne, og vi har også kaffe på kanden, lyder det fra Lone og Merete.
ÅB




