Top 5 I denne uge

Relaterede artikler

Østervrå Handel & Erhvervsnetværk søsat

Sidst i 2019 satte tre erhvervskvinder i Østervrå sig for at oprette et erhvervsnetværk, for at knytte de erhvervsdrivende i Østervrå tættere sammen. De tre initiativtagere er direktør Lene Therkildsen fra Per og Jørgen Therkildsen A/S, indehaver af Østervrå Fysioterapi & Træning Louise Gjelstrup Olesen og kommunikationsrådgiver Gitte Mølbak fra Propagandafabrikken.

Der har nu været afholdt to netværksmøder og inte-res-sen for netværket er der bestemt. Til de første to møder har der været henholdsvis 12 og 11 del-ta-gere, hvilket man må sige er en fin start, lyder det fra de tre initiativtagere. Der er selvfølgelig altid plads til flere, som har lyst til at deltage i det aktive netværk, blot man er erhvervsdrivende med et CVR-nummer og virk-som-heden har til huse i Østervrå eller omegn.

Første møde var hos Gitte Mølbak og Jan C. Klein, Propagandafabrikken, hvor der blev aftalt spilleregler for netværket. Det resulterede bl.a. i, at der skal være fire møder årligt. Der skal være en runde med ”bordet rundt”, hvor hver deltager kan præsentere sig selv og sin virksomhed. Møderne afholdes i turnusordning på virksomhederne i netvær-ket. Møderne afholdes om aftenen efter 18.30, såle-des, at butikkerne kan nå at lukke inden møderne starter.

Møde nummer to blev afholdt hos Østervrå Fysioterapi & Træning.

Lou-i-se Gjelstrup Olesen bød velkommen og gav en rundvisning i de, for fysioterapien, nye lokaler. Efter en kort præsentation af de deltagende, var der lækker tapas fra Jyske Ost. Louise gav derefter en præsentation af Østervrå Fysioterapi & Træning og hvad de kan tilbyde.

Derefter var der en runde med ”bordet rundt”, hvorefter de indkomne forslag blev drøftet. Næste møde er torsdag den 16. april hos Jyske Ost.

Alt i alt endnu en god aften i selskab med andre erhvervsdrivende fra Østervrå.

Red.

Populære artikler