Top 5 I denne uge

Relaterede artikler

“Moralen i Blommerød” i Dybvad Forsamlingshus

Flot præstation og en god oplevelse, da Moralen i Blommerød løb over scenen.
Det var Skæve Amatørscene, der stod for forestillingerne, der blev spillet hele 3 gange og ved to af forestillingerne var der næsten mere end totalt udsolgt. Kun lørdagens eftermiddagsforestilling blev spillet for en ikke helt fyldt sal, men det kunne nu også sagtens skyldes det temmelig dårlige vejr, lørdagen bød på.

Stykket, der blev spillet, hed Moralen i Blommerød og er skrevet af Peter Andersen og er et gammeldags stykke med alt, det der nu hører til – flotte kulisser og gennemført påklædning – og så blev der snakket vendelbomål og det klædte forestillingen godt, fordi skuespillerne gjorde det på en ægte måde. Det var en rigtig god oplevelse, der ventede folk – hvor alle både på scenen og bagved, havde sat alle sejl til for at give publikum en rigtig god forestilling – og det lykkedes til fulde.

Både fredag aften og lørdag eftermiddag var der kaffe og lækre lagkager til publikum i en af pauserne og lørdag aften var det så den helt store festforestilling med musik og dans bagefter.

Jo-Jo

Populære artikler