Julen nærmer sig

Det er ikke længere til at skjule for nogen – julen er på vej, og det mærker de også hos de kommunale dagplejere, som holder godt fast i de dejlige traditioner med besøg i Østervrå Frikirke og juleafslutning i Legestuen.
I sidste uge gik turen til Østervrå Frikirke, hvor Susanne Andersen stod i døren og tog imod både store og små. Helt som traditionen byder blev der indledt med en julesang, og så fortalte Susanne det dejligste juleeventyr, men besøget i kirken har også en helt særlig opgave for børnene. – Vi pynter altid kirkens juletræ med flotte stjerner, og det skulle vi selvfølgelig også i år, fortæller dagplejer Joan Jensen, som havde nok at gøre med at forsyne de ivrige børn med stjerne.
Til sidst blev kirkens legetøj fundet frem, og det kan godt være næsten lige så spændende, som de lækkerier, der bliver serveret ved bordene, men der blev tid til det hele både leg og at få smagt på herlighederne sammen med saft og kaffe.
Juleafslutning
Et par dage senere var der gang i den igen. Denne gang med juleafslutning i Legestuen. – Vi indledte med at spise rundstykker og pebernødder, og til middag blev der serveret rigtig nisserisengrød med saftevand til, fortæller Joan, som også kan forsikrer om, at alle maver var godt mætte og klar til middagsluren.
Nu nærmer juleferien sig med raske skridt, og snart skal vi dagplejere, forældre og børn ønske hinanden en glædelig jul, men vi er klar til at tage fat igen i 2025 – også til eventuelt nye børn, lover dagplejerne.
ÅB