Top 5 I denne uge

Relaterede indlæg

Juleafslutning i boldleg

Børnene, der går til boldleg holdt i onsdags deres juleafslutning i Dybvad Hallen. 

Børnene kommer ovre fra Dybvad Børnehave for at være med til boldleg. Denne onsdag er noget helt specielt og mange af børnene har da også nissehuer på, der skal nemlig holdes juleafslutning med alt det, der nu hører til på sådan en dag.

Først samledes  både børnene og de voksne, der træner dem i en rundkreds midt på gulvet og snakkede og sang lidt og så var tiden kommet, hvor de skulle kalde på nissemor.

Heldigvis var hun klar til at være med og sammen med hende blev der også danset og sunget og snakket, for der er altid en hel masse, som det er vigtigt for børnene at få fortalt nissemor.

Efter dansen og legen var forældrene begyndt komme og der blev serveret æbleskiver, saft, te og kaffe til alle.

Der var også tid til for børnene lige at få sig en god løbetur eller to frem og tilbage i hallen.

Inden det var tid at tage hjem fik alle børnene en slikpose, som de kunne hygge sig med på hjemturen.

Der er ferie fra Boldleg indtil efter nytår.

Jo-Jo

Populære artikler