
Foreningen Dybvad Sundhedshus fik en henvendelse fra læge Tom Mathiasen angående en hjertestarter til ophængning på Læge- Tandlægehuset og foreningen blev hurtigt enige om, at selvfølgelig skulle huset have en hjertestarter, fortæller direktøren for foreningen Dybvad Sundhedshus, Kim Jensen.
Avisen aftalte med Kim Jensen og Tom Mathiasen, at vi skulle mødes umiddelbart efter lægehusets ferielukning for en snak om vigtigheden af at have en hjertestarter lige netop her.
Kim Jensen forklarede, at foreningen havde købt hjertestarteren og at det er lægen, Tom Mathiasen, der tager sig af alt det praktiske omkring den.
Hjertestarteren blev taget ud af kassen for lige at høre og se hvordan det fungerer, når man åbner ind til den – nemlig at der kommer en hyletone og så kan man ellers gå i gang med at bruge den – vi kikkede også på vejledningen der var ved apparatet, men som det blev nævnt, så bliver man jo guidet på en god og sikker måde, hvis man står i situationen, hvor det er alvor og der er brug for hjertestarteren.
På spørgsmålet om, hvad det betyder for Tom Mathiasen, at der nu hænger en hjertestarter på Sundhedshuset, var svaret: Det betyder det hele for man skal ikke ud og løbe efter nærmeste hjertestarter – der er en på stedet.
Kim Jensen følger op med at sige, at det også er vigtigt for foreningen hele tiden at opgradere huset alt det, vi kan så den næste læge får lyst til at komme her, når Tom Mathiasen engang takker af.
Det er Dybvad Byudvikling, der ejer Dybvad Sundhedshus, der i øvrigt rummer både Lægehus og Tandlægehus og læge Tom Mathiasen sidder til leje i klinikken og huslejen bruges bl.a. til at renovere huset.
Det grønne hold, der ses i bybilledet i færd med at luge, klippe, feje m.m. – sørger også for, at der bliver klippet hæk og slået græs ved Sundhedshuset.
Kim Jensen, der som oven for nævnt er direktør for Dybvad Sundhedshus, fortæller, at han primært gik ind i arbejdet her p.g.a, Sundhedshuset.
Afslutningsvis skal lige nævnes, at det er tre år siden Tom Mathiasen startede som praktiserende læge her i Dybvad.
Jo-Jo




