Top 5 I denne uge

Relaterede artikler

Hjælp til PC’er og vintage Hi-Fi

Langt ude på landet – i-mellem Morild og Søholt bor Jakob Larsen med sin famlie – hvorfra han driver en virksomhed på ”to ben”. 

Det ene ”ben” er, at han yder PC assistance lige fra opsætning af nyt netværk, ny telefon eller PC til fejl-finding og udbedring af fejl på både hardware, software, netværk og hvad man ellers kan opleve fejl på. Opsætning af TV og kanaler kan man såmænd også få hans assistance til. 

Jakob har mere end 20 års erfaring på området med IT, derfor er rådgivning ved køb af IT også på listen over ting Larsen kan være be-hjælpelig med.

Det andet ”ben” er lidt mere alternativt for det handler nemlig om vintage Hi-Fi udstyr, som han opkøber, istandsætter og sælger til samlere i Danmark og i mange andre lande. Det udspringer af en årelang passion for elektronik og Hi-Fi, – herunder klassisk kvalitet fra 1970’erne og 80’erne af mærkerne B&O, Tandberg, Sony, Sansui, Pioneer, Marantz, JBL, Technics, Scandyna, Dynaco samt mange flere. 

Jakob fortæller, at han for nyligt havde en fyr, der kørte non-stop hele vejen fra Prag for at komme til Søholt og købe en Pioneer receiver. Manden kunne ikke et ord engelsk, men via Google Translate kom hand-len i hus og han kørte glad hele vejen hjem igen – 19.000 kr. fattigere.

Ligeledes har Jakob haft kunder i Polen, Tyskland, Frankrig, Finland, England, Sverige, Norge, Holland og Canada.

Han fortæller videre, at web-shoppen dagligt har 150-200 besøgende – de lægger dog desærre ikke ordrer allesammen, tilføjer han med et smil.

Populære artikler