Havens dag med særlig focus på frugttræer
På Dybvad Planteskole var man klar til at tage imod alle havefolkene, der skulle have gode råd om frugttræer eller gode råd til haven iøvrigt og Svend Christian Rasmussen fra planteskolen fortalte, at der havde været godt med folk i løbet af weekenden.
Udover temaet med frugttræer var der også gode tilbud på forårsløg – der var over 100 forskellige løg at købe – de her flotte blomster, man bliver i så godt humør af at se, når de kommer op i løbet af foråret.
Om lørdagen var der mulighed for at møde Frode Jensen fra Prima Plant – og få gode råd og vejledning om valg af frugt og i særdeleshed også om beskæringen af frugttræer og det benyttede flere kunder sig af.
Som en lille sidebemærkning kan nævnes, at Frode Jensen oprindeligt er fra Dybvad og er flyttet til Midtjylland.
Der var masser af gode tilbud i planteskolen og folk gik rundt og lod sig inspirere og benyttede sig af muligheden for at få gode råd til netop deres have.
CA Anlæg var også i år med på Havens Dag i Dybvad Planteskole. Havens Dag strakte sig over både lørdag og søndag.
Jo-Jo
Foto: Ejvind Pedersen