
Den gamle teglværksgrund, som Frederikshavn Kommune har ejet,er nu solgt til Dybvad Varmeværk.
Planen med arealet er først og fremmest en stor oprydning på arealet, derefter fræses der og der sås græs til grønt område, så det danner rammen om endnu en smuk, grøn oase, ja, endnu en forskønnelse af vores by, Dybvad.
Arealet er erhvervet på grundlag af en evt. udbygning af Dybvad Varmeværk på længere sigt.
Fremtiden bygger jo på mere grøn energi og derfor er det jo vigtigt, at der er store arealer tilknyttet varmeværket, så vi er sikre i fremtiden.
Der er ikke udarbejdet en lokalplan for området endnu.
Disse planer ligger ude i fremtiden og indtil da er der selvfølgelig mulighed for, at alle byens borgere kan benytte arealet til en hyggetur med madkurven, ungerne kan spille bold, man kan måske møde et gymnastikhold på plænen eller måske til fællesspisning.
Bestyrelsen har talt om at sætte nogle borde – bænke sæt op, så man kan nyde det smukke landskab, når arealet er gjort færdig.
Man mener nemlig, at det vigtigt, at alle, der besøger byen eller kører gennem byen ser, at her er der masser af aktiviteter og en masse for børnefamilier og her vil vi bo.
Foto: Ejvind Pedersen




