Fyldt kirke til nytårskoncert

SÆBY: Sæby Baptistkirke, der stod færdigbygget for et års tid siden, dannede, som i 2025, igen rammerne for Musikkorps Sæbys nytårskoncert, og igen var der rift om billetterne. Alle pladser var besat, da menighedsrådsformand Hans Erik Kanstrup bød velkommen og overlod podiet til musikkorpset ved dirigent Mogens Jensen, og konferencier Morten Koch.
Det blev en festlig aften med et meget varieret repertoire. Her var plads til de traditionelle numre som Radetzsky March, Champagne Galoppen og Pomp and Circumstance, hvor publikum sang med på den speciallavede tekst, der i første vers lød således:
Vær velkommen til Sæby,
hvor der bydes til fest.
Ny baptistkirke kalder:
Kom og vær vores gæst!
Her er stemning og glæde,
Folk fra fjern og fra nær: Godt at se jer i aften,
hilser velkommen her.
Men aftenen bød også på numre som Matador, Olsenbanden, Flintstones og Billy Joel, for ikke at forglemme en swingende udgave af ”An der schönen blauen Donau” kaldet ”The Swinging Blue Donau”.
I pausen blev der serveret champagne og kransekage, og der var mange tilfredse ansigter at se da aftenens program, inklusive ekstranummer var slut. Menigheden er glade for, at lokalerne også kan bruges til sådanne arrangementer, og de håber også, at Sæby og omegn støtter op om de næste koncerter. Næste koncert er med Mathilde Falch den 6. marts.

