
De faste traditioner er for alvor tilbage hos De private Pasningsordninger, som både har holdt fastelavnsfest og bidraget til Bødkergårdens Forårsudstilling.
Fastelavnsfesten var tilbage i Legestuen i uge 9, hvor det vrimlede med fine prinsesser, tigere, mariehøns, løver, supermand og meget mere. Festen blev indledt med boller og saftevand inden tøndeslagningen, og det var godt, at der på forhånd var samlet energi, for den tønde, den krævede en ekstra indsats, før den gav slip på sit indhold af små poser med vingummi og rosiner. Middagsmaden var helt sikkert et hit – pomfritter og pølser, som alle havde samlet god appetit til efter en omgang fri leg.
Forårshumør
Bødkergården havde igen inviteret til Forårsudstilling, og det var bestemt et glædeligt gensyn efter en laaang pause på to år. Der blev hilst på både store og små, og særligt var der stor gensynsglæde med ’gamle’ børn og søskende til de børn, der lige nu er i De private pasningsordninger. – Vi fik lov til at låne Svalereden, hvor vi spiste vores medbragte boller fra bageren, fortæller Anette Jensen fra Anettes Private Pasningsordning. Bagefter var det blevet tid til at se den flotte udstilling på 1. sal, som børnene i De private Pasningsordninger også har bidraget til. Det var lidt svært at forstå, at man kun må se og ikke røre, for alle de mange fine ting indbød virkelig til at gå på opdagelse.
Til slut var der fri leg i Mariehønens lokaler, og det er jo altid spændende at gå på opdagelse et nyt sted.
ÅB




