
Gratis Foldboldfest: lørdag den 26. november – adgang efter først-til-mølle-princippet
VM i fodbold i november måned, det skal ikke forhindre endnu en stor fodboldfest på Joakim Mæhles tidligere hjemmebane i Østervrå. Festen er i stedet rykket indenfor i Østervrå Idræts- og Kulturcenter med storskærm, grønt græs, øl, vand, pølser og afterparty i 3. halvleg.
Østervrå er endnu en gang klar til at give den gas med storskærm og rød/hvide farver, når der fløjtes op til VM i Qatar. Østervrå Ifs fodboldafdeling og Østervrå Handel- og Erhvervsforening er gået sammen om at skabe den helt store fodboldfest for hele byen og oplandet lørdag den 26. november, når Danmark møder Frankrig. – Vi håber, at kunne skabe et kæmpe arrangement for hele byen med samme stemning som til EM i 2021, forklarer Karsten Høyrup fra erhvervsforening. Der er gratis adgang til fodboldfesten, og de 600 adgangsbilletter udleveres efter først-til-mølle-princippet – dørene åbner tre timer før kampstart.
Grønt græs
I planlægningsfasen har arrangørerne sluppet fantasien løs, og nogle af de vilde ideer er blev realiseret. – Vi vil jo rigtig gerne skabe en stemning af stadion, så i første omgang forestillede vi os et lille hjørne af idrætshallen med et grønt græstæppe, men hvorfor nøjes, så nu har vi valgt at give den fuld gas, og lægger græstæppe på hele gulvet, forklarer arrangørerne. Vi stiller ikke stole op, så publikum skal selv medbringe stole og tæpper præcis som på stadion, lyder opfordringen, og så regner vi selvfølgelig med, at de er i højt humør og har fundet de rød/hvide farver frem.
Vi stiller også et telt op, og her kan man udfordre hinanden til en dyst på opstillede bordfodboldspil, der er gratis ansigtsmaling, og der bliver mulighed for at købe øl, vand, pølser, snacks og sandwich.
Afterparty
3. halvleg er der også tænkt på. – Vi håber, at festen kan fortsætte efter sidste dommerfløjt, så vi har engageret DJ Hannesboe, som er klar til at fyre op under musikanlægget med de fedeste hits, og Salut Event åbner baren for lækre cocktails, oplyser arrangørerne.
Skolen til fodboldfest
Det er vigtigt at understrege, at festen skal være for hele byen, så derfor begynder festen allerede tirsdag den 22. november, hvor Danmark spiller sin indledende kamp mod Tunesien. – Vi har inviteret alle elever 0.-9. kl. og personalet fra Torslev Skole i hallen til gratis VM på storskærm, lyder det fra arrangørerne, og der skal nok blive liv, når 300 elever indtager idrætshallen i højt fodboldhumør, hvor de også kan nyde gratis popcorn og slush ice. Eleverne er nemlig i fuld gang med at forberede bannere og kampråb, og de lover, at de nok skal være klar, oplyser Karsten.
Hjælpere
Så stort en fest har også brug for en del hjælpere, så i øjeblikket er arrangørerne vældig glade for at få henvendelser fra dem, der kunne tænke sig at give en hjælpende hånd samtidig med, at de også er en del af festen. – Vi har tilrettelagt det sådan, at dem, der melder sig, kun binder sig til to timer, og herefter kan de slutte sig til festen, forklarer arrangørerne.
ÅB




