Top 5 I denne uge

Relaterede artikler

Fibernet i Flauenskjold og omegn

Som de fleste nok har bemærket så graves der i øjeblikket på livet løs i Flauenskjold og omegn.

Det er firmaet Nord Energi Fibernet fra Brønderslev, der er i færd med nedgravning/nedskydning af kabler til brug for fiberbredbånd.

Af Nord Energi Fibernets hjemmeside fremgår det:

”Fiberbredbånd er det hurtigste netværk til transport af data, der findes.

Almindeligt bredbånd leveres igennem kobberkabler og sætter begrænsninger for, hvor høj en internethastighed du kan opnå med en traditionel bredbåndsløsning.

Fiberbredbånd er baseret på optisk fiber, der gør det muligt at sende og modtage data med lysets hastighed. Dvs. at selve netværket er bygget af lyslederkabler, som er lavet af ultratynde glasfibre, der kan håndtere uanede mængder data. Sammenlignet med traditionelle kobberbaserede kabler har fiberkablerne derfor en langt, langt større kapacitet.

Med fibernettet får du en lynhurtig og stabil internetforbindelse, der sikrer, at du kan være online – og endda streame i HD-kvalitet – med flere enheder samtidig, uden at hastigheden og kvaliteten forringes. Et must i enhver moderne familie!

Vil du have hurtigt internet, så er fiberbredbånd den rette løsning. Fibernettet kan i dag levere op til 1000 megabit, også kaldet 1 gigabit, pr. sekund (Mbit/s), og der er rigelig kapacitet til at skrue hastigheden op, når behovet opstår.

Til sammenligning trækker en typisk ADSL-forbindelse med den bedste vilje og beliggenhed lige ved siden af en central typisk 40 Mbit/s til download, og 10 Mbit/s til upload”.

Afdelingsleder Jan Steenberg fra Nord Energi Fibernet oplyser at gravearbejdet i Flauenskjold vil være afsluttet således at der kan ske en tilkobling til august. Man har i øjeblikket aftale med 5 internetudbydere, men flere forventes at komme til, således at endnu flere kan gøre brug af fibernettet uanset valg af leverandør.

I slutningen af maj vil der, i den sydlige ende af Flauenskjold på Ålborgvej, blive placeret et lille hus. Huset skal fungere som kommandocentral og grunden er allerede under klargøring. Som en lille bonusinfo kan det endvidere oplyses at når arbejdet er færdiggjort, så vil der i Flauenskjold og omegn (land og by) være nedgravet 106,3 km kabel.

Ingen tvivl om at muligheden for tilkobling til fibernet vil være et stort aktiv for Flauenskjoldområdet, i takt med at der indføres mere og mere teknik i vores boliger.

IS

Foto: IS

Populære artikler