Top 5 I denne uge

Relaterede artikler

”De Hæleløse” slog dørene op til nyt klubhus i Østervrå

Der var både duften af benzin, grillpølser og fællesskab i luften, da veteranknallertklubben ”De Hæleløse” forrige lørdag holdt åbent hus i deres nye klubhus på Ormholtvej i Østervrå. Klubben blev stiftet tidligere på året, og har siden 1. april haft til huse i de nye lokaler. Det ville de markere med manér – med grill, god stemning, hygge og masser af knallerter.

En dag med fællesskab og nostalgi
Rundt om klubhuset summede det af liv, da omkring 70 veteranknallerter og en lang række besøgende lagde vejen forbi for at ønske tillykke. Vejret viste sig fra sin bedste side med høj, blå himmel – og det gjorde ikke oplevelsen ringere, når f.eks. en gammel Puch, Yamaha eller Kreidler brummede i gang og sendte en velkendt duft af to-taktbenzin ud i den lune efterårsluft. ”De Hæleløse” har på kort tid fået skabt kontakt til mange af de andre veteranknallertklubberne i Vendsyssel. Mange af dem havde taget imod invitationen til Åbent Hus – blandt andet ”Puck-Klubben” fra Bindslev, ”Wild Danes” fra Harken og ”Remtræk” fra Hjørring. Selv en gammel Harley-Davidson fra 1938 havde fundet vej til arrangementet.

Fælles passion
Idéen til ”De Hæleløse” opstod over en julefrokost i Østervrå Hallen sidste år. – Det startede med en håndfuld venner og en fælles passion for gamle knallerter. Vi talte om at finde et sted, hvor vi kunne mødes, skrue og hygge os – og så tog det fart, fortæller et par af medlemmerne.

Klubben er fladt organiseret og bygger på fællesskab. – Vi har ikke nogen egentlig bestyrelse, men vi har et par stykker, der holder styr på kontingent og dagsorden, fortæller de med et smil. Kontingentet går blandt andet til husleje og drift af klubhuset.

Kreativ indretning
De nye klublokaler på Ormholtvej udstråler både kreativitet, humor og sans for genbrug. Medlemmerne har selv stået for indretningen af den tidligere værkstedshal. Rummet er opdelt med skillevægge, der skaber både værkstedsplads, fælleslokale og et aktivitetsrum med bordfodbold.

Fantasien har fået frit løb. En bunke tømmer, der engang blev brugt som emballage til en stor maskine, er nu genopstået som en solid bar og et rustikt sofabord. Resterne er blevet til to store plankeborde, og barens lys består af omvendte Underbergdåser, der fungerer som lamper. På væggene hænger klubbens banner og en samling sjove og nostalgiske effekter, det samme gælder barens baldakin, der er pyntet med reservedele fra gamle knallerter.

En klub for alle 
Navnet ””De Hæleløse”” har også sin helt egen historie. Det henviser til de klassiske sorte træsko uden hæl – helst af mærket HKS. Et andet fælles træk er ens veste selvfølgelig med rygmærker, navnetræk og anden udsmykning. Medlemmerne spænder bredt i alder – fra midt i 20’erne til 60+ – og det fælles omdrejningspunkt er glæden ved at skrue, pudse og hjælpe hinanden med at puste nyt liv i de gamle maskiner.

– Det handler ikke kun om knallerterne, men lige så meget om fællesskabet. Her er plads til alle – både dem, der har haft deres maskine i årevis, og dem, der lige har fået fingrene i deres første 50 kubik, fortæller de.

Fællestur og stemning
Inden formiddagens åbent hus blev der trykket på kickstartere og rykket i gashåndtagene, da mere end 60 gamle knallerter trillede ud på fællestur i Østervrås omegn. En følgebil med reserveknallert på trailer sørgede for, at alle kunne komme sikkert med hjem. Turen varede lidt over en time, og mange sluttede af med et pitstop på den nyåbnede ”Bamses Pub”, inden de vendte tilbage til klubhuset.

På Ormholtvej var der mange rosende ord til de nye klublokaler, og arrangørernes løfte om hygge og god stemning blev i den grad indfriet med salg af kæmpe grillpølser, øl og vand samt gratis kagemand og kaffe til alle. – Vi er helt blæst bagover, og havde slet ikke forventet, at så mange ville lægge vejen forbi vores klubhus, lyder det fra særdeles glade arrangørerne, der også har fået fin støtte og opbakning fra flere lokale sponsorer. 

Klubaften
”De Hæleløse” mødes fast hver tirsdag til klubaften – og ellers kan medlemmerne frit benytte klubhuset, når skruetrangen melder sig. 

Lørdagens åbent hus gav tre nye medlemmer, så klubben nu er 11 fuldgyldige medlemmer og seks prøvemedlemmer. 

ÅB

Populære artikler