Østvendsyssel Folkeblad

Menu

  • Forside
  • Ugens avis
  • Lydavis
  • Dødsannoncer
  • Nyheder
    • Dybvad
    • Flauenskjold
    • Hørby
    • Jerslev
    • Lendum
    • Lyngså
    • Præstbro
    • Skæve
    • Syvsten
    • Thorshøj
    • Tårs
    • Voerså
    • Volstrup
    • Østervrå
    • Sæby
    • Frederikshavn kommune
    • Politirapport
  • Info
  • Kalender
  • Tryksager
    • Vi tilbyder os med…
    • Alm. tryksager
    • Farveprint/-kopi
    • Storformatprint og skilte
    • Skal du holde fest?
    • Merchandise med dit logo
    • Hjemmesider

logo

Østvendsyssel Folkeblad

  • Forside
  • Ugens avis
  • Lydavis
  • Dødsannoncer
  • Nyheder
    • Dybvad
    • Flauenskjold
    • Hørby
    • Jerslev
    • Lendum
    • Lyngså
    • Præstbro
    • Skæve
    • Syvsten
    • Thorshøj
    • Tårs
    • Voerså
    • Volstrup
    • Østervrå
    • Sæby
    • Frederikshavn kommune
    • Politirapport
  • Info
  • Kalender
  • Tryksager
    • Vi tilbyder os med…
    • Alm. tryksager
    • Farveprint/-kopi
    • Storformatprint og skilte
    • Skal du holde fest?
    • Merchandise med dit logo
    • Hjemmesider
Østervrå
Home›Østervrå›Bangsbo Blomsterfestival byder på fest og familiehygge

Bangsbo Blomsterfestival byder på fest og familiehygge

By admin
3. juni 2026
75
0
Share:

Bangsbo Blomsterfestival klar til blomstrende weekend med nye oplevelser, stærke samarbejder og  festlig stemning. 

BANGSBO: Når Bangsbo Blomsterfestival den 6. og 7. juni igen byder velkommen i Bangsbo Botaniske Have, bliver det  med alt det, som gennem årene har gjort festivalen til en fast tradition for tusindvis af gæster, samt nye  oplevelser, underholdning og vigtige praktiske ændringer for årets besøgende. 

Bag årets festival har der nemlig ligget et stort arbejde med at finde løsninger, der sikrer en god oplevelse fra  start til slut.  

En af de største ændringer handler om parkering. Tidligere har festivalens gæster kunnet benytte militærets  områder, men den mulighed er ikke længere til stede. Derfor har arrangørerne måtte finde en ny løsning for  de mange besøgende, der igen i år forventes at finde vej til Bangsbo. 

Løsningen er fundet i et stærkt lokalt samarbejde, hvor fodboldklubben Bangsbo Freja har stillet  ”Frejaparken” til rådighed som parkeringsområde under festivalen. 

Skulle vejret i dagene op til festivalen byde på kraftig og vedvarende regn, vil løsningen dog ikke blive taget  i brug, da arrangørerne naturligvis ikke ønsker at beskadige fodboldbanen. I stedet vil gæster være henvist til  de øvrige parkeringsmuligheder i Bangsbo-området, som altid er tilgængelige. 

Det har været en vigtig prioritet for os at finde en god løsning, fordi vi ved, hvor meget de praktiske rammer  betyder for gæsteoplevelsen. Vi er taknemmelige for hjælpen fra Bangsbo Freja og for den store lokale  opbakning, vi møder omkring festivalen, siger Nicklas Nielsen Borbjerggaard, formand for Styregruppen  bag Bangsbo Blomsterfestival. 

Når gæsterne er kommet gennem entréen, venter der en festivaloplevelse, der rækker langt ud over blomster  og planter. Blomster og planter er fortsat hjertet i Bangsbo Blomsterfestival, men gennem årene har  festivalen også udviklet sig til en bredere oplevelse, hvor der er plads til både kunst, underholdning og  familieaktiviteter. Med over 50 stadeholdere bliver Haven igen fyldt med inspiration, farver og oplevelser,  og årets program favner bredere end det klassiske plantemarked. 

Blandt årets nye oplevelser er en inspirerende udstilling med stueplanter og indendørs brugskunst skabt af  Anne fra Flora Flora i Elling, mens den populære orkidéudstilling med Michael Tibbs også vender tilbage.  Den lokale kunstner TrineMatea Kostending udstiller samtidig malerier med motiver inspireret af både  blomster og Frederikshavn. Gennem hele weekenden vil der være musik, dans og aktiviteter for børn, så  festivalen fortsat er en oplevelse for hele familien.  

Et af weekendens mere festlige indslag finder sted lørdag, hvor kendte personer fra  Frederikshavn skal dyste om titlen som Årets Frederikshavnsmester i gummistøvlekast. Festivalgæsterne får i år også mulighed for at kombinere besøget med en kulturel oplevelse hos naboerne på  Kystmuseum Bangsbo, hvor der tilbydes nedsat entré ved fremvisning af stemplet fra entréen til  Blomsterfestivalen. 

Der opleves en utrolig opbakning omkring festivalen. Fra vores mange stadeholdere, som er med til at skabe  festivalens indhold, fra vores samarbejdspartnere og ikke mindst fra de mange gæster, som vender tilbage år  efter år. Det er den opbakning, der gør det muligt at udvikle festivalen videre ud i fremtiden, siger Nicklas  Nielsen Borbjerggaard. 

Samtidig er Bangsbo Blomsterfestival med til at skabe værdi langt ud over selve weekenden, da overskuddet  går til den fortsatte udvikling af Bangsbo Botaniske Have. Det betyder meget, at festivalen både skaber gode  oplevelser her og nu og samtidig bidrager til udviklingen af Bangsbo Botaniske Have, som mange  mennesker har glæde af året rundt.

Åbningstalen afholdes af borgmester Jon Andersen. 

Læs hele ugens avis:
https://oestvendsysselfolkeblad.prenly.com

0
Shares
  • 0
  • +
  • 0

Ugens avis samt avisarkiv

Søholt
Hejslet
Elektrikeren.png
Hjemmeside
Onlineannonce
MCC.png
MCC.png
Baggsens Begravelsesforretning
Lundholms Auto Autohjælpannonce
Hjemmeside3
Jørgen Larsen annonce_02
Hjemmeside
FOF bannerannonce
Flauenskjold vinter
Hjemmesideannonce
Let-Køb Hørby
RSJ El-teknik Hørby
Maler Lajla Frandsen
KK-Import.png
Spar-D.png
NordjyskTeltudlejning.png
JerslevAuto.png
JerslevAuto.png
SbyProdukt.png
Affaldssortering.png
Zoneterapi i Stagsted
Nedergaard.png

Følg os på Facebook

Østvendsyssel Folkeblad

Industrivej 12
9750 Østervrå
Tlf. 98 95 18 81
E-mail: avis@oestvend.dk

Annoncebetalt indhold

© Copyright Østvendsyssel Folkeblad