Top 5 I denne uge

Relaterede indlæg

Nytåret markeret med hjertemarch

Hjerteforeningen Sæby holdt traditionen i hævd med en nytårsmarch på årets første dag. Trods en frisk blæst var lidt over 250 deltagere var mødt frem, og der var både ”faste” deltagere, såvel som en del nye.

Formand for Hjerteforeningen Sæby, Merethe Gaardbo, bød velkommen, hvor hun fortalte kort om Hjerteforeningens gøremål, inden deltagerne begav sig af sted på ruterne på tre og fire km ad hjertestierne i Gybels Plantage.

Her var der god mulighed for både at få ønsket hinanden et godt nytår og få frisk motion for velværet, sundheden og hjertet. Efter traveturen var Hjerteforeningen i Sæby vært ved en lille varm forfriskning.

Hjerteforeningen Sæby er allerede de kommende dage klar til at genoptage motionstilbud i form af hjertestyrkende motion hos Benefit, ”Hjerte – krop – balance”i Sæby Fritidscenter i samarbejde med Sæby Gymnastikforening samt de populære traveture tirsdag formiddage i Gybels Plantage og onsdag formiddage på ”kløverstierne” med start fra broen på Sæby Havn.

Populære artikler