Top 5 I denne uge

Relaterede artikler

Motivation til sanser og muskler

Både små og store fik rørt sig, da fysioterapeut Louise Mellergaard Jakobsen fra Østervrå Fysioterapi var på sit første besøg i Legestuen hos de private dagplejere.

De private dagplejere har lavet en aftale med Louise fra Østervrå fysioterapi frem til sommerferien. To gang om måneden kommer Louise på besøg, når de små er til Legestue i Spejderhytten.

Børnene skal lave motorisk gymnastik, og sidste onsdag var der premiere på en masse spændende udfordringer.

I en god blanding af leg og sang blev de små præsenteret for en sjov forhindringsbane, hvor de bl.a. skulle kravle, balancere og trille rundt. – Vi sang også ”Jeg gik mig over sø og land”, og så legede vi med en kæmpe stor faldskærm, fortæller Anette Jensen fra Anettes Dagpleje.

Børnene var hurtige til at kaste sig ud i de mange nye aktiviteter, og det var tydeligt, at de nød opgaverne. – Det var en rigtig dejlig formiddag, hvor både sanser og muskler blev rørt – også hos de voksne, afslørede Anette, og vi glæder os rigtig meget til Louises næste besøg i Legestuen.

ÅB

Populære artikler