Top 5 I denne uge

Relaterede indlæg

Sommerafslutning for børnefodbolden

Børnefodbolden i Flauenskjold IF har holdt sommerafslutning.

Onsdag i forrige uge blev der hygget med fodbold og efterfølgende grill-arrangement for U6 og U8 drengene.

Om torsdagen var det U8 pigerne der holdt sommerafslutning. Pigerne går også under navnet ”glimmer-pigerne”, Pigerne har nemlig altid glimmer i håret, og i dagens anledning havde de også iklædt sig glimmerkjoler som prikken over i’et.

Efter en del år uden pigehold, er det lykkedes at samle et rent pigehold i Flauenskjold. Holdet er et rigtigt hyggehold, som efter sommerferien bl.a. ser frem til at deltage i Topmodel Cup i Dronninglund.

I det hele taget er børnefodbolden i Flauenskjold blomstret gevaldigt op her i foråret. Klubben kan efterhånden mønstre 33 spillere i gruppen for 4-8 årige.

Dette er ikke mindst takket være nogle engagerede trænere og unge hjælpetrænere.

Det er også lykkedes at etablere en forældregruppe, der bakker op om børnefodbolden i Flauenskjold.

Nu holdes der en velfortjent sommerpause, inden det går løs igen samtidig med skolestarten i august.

IS

Populære artikler