Top 5 I denne uge

Relaterede indlæg

Min Købmand Flauenskjold lukker

Så gik den ikke længere. Tirsdag i sidste uge kom meddelelsen om at byens eneste købmandsbutik lukker.

Baggrunden er en lang periode med faldende omsætning, hvor driften desværre ikke har levet op til budgettet, og der ikke længere var grundlag for en positiv drift.

Butikken er sat under administration og har påbegyndt ophørsudsalg, så det endelige lukketidspunkt er derfor endnu ikke fastlagt.

På trods af flere borgermøder, hvor kendsgerningerne er blevet præsenteret for byens borgere, er alvoren åbenbart ikke gået op for folk. Det har i hvert fald ikke resulteret i øget omsætning, tværtimod. 

Det er på mange parametre et ulykkeligt scenarie for byen. Det er derfor også vigtigt at fastslå at det er kunderne eller rettere sagt de manglende kunder der har lukket butikken. Man kan i hvert fald ikke klandre hverken bestyrelse, købmand eller personale for ikke at have gjort en kæmpe indsats for at det skulle lykkes at skabe en rentabel butik.

Andelsselskabet der står bag købmandsbutikken tages nu under behandling af skifteretten, og vi må gå ud fra at der inden længe kommer en udmelding om hvordan andelshaverne er stillet. Men nok ingen tvivl om at den indskudte kapital er tabt.

Når alt dette er sagt, må vi se fremad, og hvem ved om der dukker nye muligheder op for dagligvarehandel i Flauenskjold.

IS

Populære artikler