Top 5 I denne uge

Relaterede artikler

Godt 110 børn og unge havde en fest i Svømmehallen

Et populært tilbud i Østervrås Festdage er Pool Party med musik, diskolys og diverse legeredskaber i svømmebassinet. Deltagerne er fordelt i to aldersgrupper, og festen er lukket for ”de gamle” de må pænt vente udenfor, mens diskorytmerne brager løs bag svømmehallens tildækkede ruder.  

Slush icemaskinerne snurrede lystigt med deres farverige indhold af kolde delikatesser og chipsposerne var linet op side om side med de klargjorte slikposer til tirsdag aftens to Pool Parties hos Østervrå Svømmeklub. 

Diskotek ”Ankers Rytmer” stod klar med alle tiders hotteste musik, og i svømmebassinet var der linet op med forskellige legeredskaber – men også plads til hovedspring fra vipperne, for det var der nemlig flere, der mente, at de skulle prøve. 

Julius og Andreas på 9 år fortalte meget skråsikkert, at det var deres topmål for aftenens aktiviteter, de havde også begge to prøvet at være til Pool Party før. Lidt mere forsigtigt var nogle af nybegynderne Freja på 6 år og hendes storebror Mikkel på 7 år, som ikke helt vidste, hvad aftenen mon ville byde på, men humøret var højt og forventningerne store, da de satte kurs mod omklædningsrummene. 

For nogle børn kan det godt være et lidt grænseoverskridende øjeblik, forældrene må nemlig sige pænt farvel, når de har betalt for herlighederne. Til gengæld har svømmeklubben denne aften engageret ekstra mange voksne og unge hjælpere – også i omklædningsrummene, så alt kan foregå trygt og sikkert for alle. 

Entrébilletten er en samlet pris for hele aftenen, hvor deltagerne får fest, farver og musik – dertil en pose chips, en pose slik og en slush ice, og så må de drikke alt det vand, de har brug for. – Vi har efterhånden gjort os en del erfaringer i forhold til, hvad børnene gerne vil have og hvornår, og nu prøver vi at lave en samlet pakke for hele aftenen, og så må vi se, om det fungerer, forklarer formand Ida E. Olsen, mens hun har travlt med at tjekke de ivrige børn ind på første hold for aldersgruppen 0.-3. klasse. 

Alle deltagere var i god tid klar ved bassinkanten, hvor der lige blev givet lidt vejledning og instrukser til, hvordan man skal opføre sig, når festen går løs. 

I en god times tid blev der leget, pjasket og hygget løs – både i bassinet og boblebadet, men så var dagens sidste kræfter vist også ved at være brugt op. 

Aldersgruppen fra 4. til 9. klasse indtog efterfølgende de våde elementer i et par timer. – Vi er særdeles godt tilfredse med afviklingen af begge parties, og i alt har vi haft godt 110 festglade børn og unge i højt humør på besøg, lyder det fra arrangørerne. 

ÅB

Populære artikler