
De glade og farverige billeder har i et stykke tid prydet to vægge på i Østervrå Ældrecenters stueetage, og senest er der monteret spotlys i loftet, så malerierne for alvor kommer til deres ret. Fredag formiddag var de to malerier omdrejningspunktet for en fernisering.
Et bakket landskab med grønne marker omkranset af en fin blomstereng fyldt med lupiner, kornblomster, valmuer og mælketand er motivet på det største maleri, og på toppen af en bakke ses et par brogede køer, og det er der særligt én beboer, der har bidt mærke i.
Henny Eriksen er fuld af beundring over billederne. – De er ualmindelig flot lavet, og det skulle vi have noget mere af, når det så er sagt, så havde jeg nu gerne set, at der også var blevet plads til et par røde køer, for det var nemlig sådan nogen, vi havde på vores gård, forklarer Henny.
Charlotte Rømming, der står bag malerier, stod så tæt på, at hun ikke kunne undgå at høre Hennys ønske. – Jeg skal nok komme forbi med en klat rød maling, og så skal du få dine røde køer, lover Charlotte. – Jamen du må ikke male de brogede køer over, pointerede Henny. Charlotte lover, at hun sagtens kan finde plads til et par køer mere i det fine græsklædte landskab.
Et strandmotiv med et stort rødt fyrtårn er malet på væggen i stueetagens sidefløj, og på toppen af tårnet ses en måge i fuld gang med at måle højder ved hjælp af et reb.
Det jeg brænder for
Charlotte Rømming, også kendt som ”Den bette Maler” fra Sæby, stillede for godt et halvt år siden sine kreative evner til rådighed for det projekt to medarbejdere på centret, Lotte Aaen Christensen og Nina Vestergaard Pedersen, har kastet sig ud i – en forskønnelse af Østervrå Ældrecenter. – Ligesom mange andre, der frivilligt hjælper på forskellige måder, og som Lotte og Nina går en ekstra mil for deres arbejdsplads, det synes jeg fortjener at blive bakket op, forklarer Charlotte Rømming. At jeg så også er vild med at få frie hænder og god tid til at skabe kunst på en bar væg eller et ”kedeligt spot”, ja så bobler ideerne frem, fortsætter Charlotte med et stort smil.
Valget af motiv var heller ikke svært. – Jeg bliver selv i godt humør af at se på farverige, humoristiske og anderledes motiver, og det er da fantastisk at få lov til at sprede smil og glæde, mener Charlotte. Hun er i øvrigt fuld af beundring over, at det lykkedes Lotte og Nina på under et døgn at indsamle over 3.000 kr. i lokalområdet, til materialer. – Det bliver jeg meget rørt over, tænk at folk bare prompte bakker så hurtigt op om sådan et lille frivilligt projekt, slutter Charlotte.
Lotte og Nina er i øvrigt stadig i fuld gang med deres forskønnelsesprojekt. – Vi er dybt taknemlig for den støtte, vi har fået indtil videre, og vi håber den fortsætter, når vi nu er klar at sætte nye ideer i søen.
Fernisering
Centrets køkken havde haft travlt med at forberede et traktement af små sandwichs og kransekage, dertil blev der skålet i Cider for de flotte kunstværker.
Nina Vestergaard Pedersen gav også en lille smagsprøve på sine digteriske evner. Hun havde nemlig forfattet et lille vers, som en hyldest til ”Den bette Maler”, der også fik overrakt en fin buket blomster.
Ninas digt:
ET BILLED, VI ØNSKED PÅ VÆGGEN SÅ HVID
SÅ DERFOR CHARLOTTE, HUN BLEV KALDT HERHID!
HUN KOM MED PENSLER, KULØR OG MED SPAND.
HUN MALEDE BLOMSTER, OG DYR OG LIDT VAND
EN MÅGE DER MÅLER DIN HØJDE SÅMÆND
I FYRET DEN SIDDER OG ER SÅ BEKVEM
VI SYNS ”DEN BETTE MALER” FORTJENER ET ”KLAP”
OG DERFOR VI SIGER DIG TUSIND TAK!
ÅB




