
Et stort flot kunstværk bliver udloddet i forbindelse med Østervrå Byfest. Det abstrakte maleri bliver udbudt på et begrænset antal lodder, som allerede nu er sat til salg. Alle solgte lodder indgår i en lodtrækning, som sker i forbindelse med byfesten, hvor den heldige vinder bliver afsløret. Det beløb, som salget af lodderne indbringer vil efterfølgende blive overdraget til den nye støtteforening på Torslev Skole.
Lokale initiativer, som er med til at bidrag til nye aktiviteter og værdier, fortjener al mulig støtte og anerkendelse. Det lille kunstneriske fællesskab i den tidligere lægeklinik i Østervrå har selv taget et initiativ med det formål at støtte ét af de nye initiativer i Østervrå. – Vi har sammen lavet et stort fælles maleri, som vi sætter på højkant i forbindelse med Østervrå Byfest, fortæller de fem kunstnere bag værket.
Fælles projekt
Maleriet er et fælles projekt, hvor medlemmerne af kunstnergruppen ”Onsdagsmalerne” i en længere proces, har afprøvet forskellige teknikker, materialer og redskaber. Farvevalget var lagt fast med blå akryl, som den mest dominerende og heri er lagt strejf og tvists af farverne gul, violet, hvid og sort fordelt på hele lærredet.
På skift har de fem arbejdet intuitivt og abstrakt, og det var strengt forbudt at finde og forfølge motiver. Alle skulle også acceptere, at se deres egne bidrag blive malet over af de andre. I den sidste del af processen fik de hver, på skift, lov til at finde og fremhæve nogle motiver, der kunne nærme sig noget genkendeligt.
Spændende historier
I den abstrakte farverigdom gemmer sig mange spændende historier, som du kan gå på opdagelse i. Måske kan du også se en krukke, en ræv, en and, nogle huse, en solopgang, en ugle, nogle fjelde, et kranie, en flodhest eller noget helt andet?
De fem kunstnere, Gurli Olsen, Anette Christensen, Merete Rosendal, Jette Trampedach og Lone Gramkow, som har vejledt og inspireret de fire andre, var alle enige om, at det farverige billede skal ud at leve blandt andre. – Vi vil selvfølgelig gerne benytte lejligheden til at gøre opmærksom på vores eksistens, men samtidig vil vi også gerne være med til at bidrage til fællesskabet, lyder begrundelsen.
Svært valg
Vi er vilde med de initiativer, der bliver taget i vores lokalsamfund, dem vil vi gerne være med til at støtte, så derfor vores lille initiativ. Det var til gengæld ikke let for os at vælge, og vi har da også diskuteret, vendt og drejet flere muligheder, og til slut faldt valget på den nye støtteforening på Torslev Skole, fortæller de fem kunstnere, som slet ikke er afvisende overfor at sætte et nyt maleri på højkant. – Hvis det her bliver en succes, så er vi da klar til, på samme måde, at støtte et andet lokalt projekt.
Maleriet kan du allerede nu se i Østervrå Idræts- og Kulturcenters foyer, hvor det vil hænge indtil Østervrå Byfest den 10. juni. I idrætscentret kan du også se, hvordan du kan køb et eller flere lodder.
ÅB




