Top 5 I denne uge

Relaterede artikler

Dybvad Ældrecenter havde besøg af SFO’en på Hørby/Dybvad Skole

Forleden dag var en gruppe børn fra SFO’en på Hørby/Dybvad skole på besøg på Dybvad Ældrecenter.

Børnene fik en rundvisning på ældrecentret, som muligvis for mange af dem, var et stort hus, man ikke havde været inde i før medmindre  f.eks.  oldemor/oldefar boede derinde. Efter rundvisningen blev der serveret saftevand og kage til alle.

Herefter skar børnene græskarhoveder, så der kom de mest uhyggelige og sjove ansigter ud af det  og græskarhovederne blev herefter anbragt uden for hovedindgangen, hvor der så kunne stilles lys derind i, så de kunne lyse op i den  mørke tid, vi har nu – og herfra skal lyde en stor opfordring til lægge sin gåtur omkring ældrecentret for at opleve de flotte græskarlygter – det er både uhyggeligt og hyggeligt på en og samme  tid og vi er jo tæt på Halloween.

Rasmus Konge, der er brobygger og konsulent og p.t. knyttet til Dybvad Ældrecenter fortalte, at de ældre morede sig over børnenes meget spontane måde at spørge på og samtidig fik børnene mulighed for at se, hvordan  ældre mennesker på måske helt op til 100 år eller der omkring lever.

Der blev også sunget og spillet undervejs, da en af pædagogerne havde taget sin guitar med og der er jo ikke noget, der samler og glæder som netop fællessang, så det var alt i alt en rigtig god dag for både børnene og de ældre og fra ældrecentrets side håber man på besøg igen i ferierne fremover.

Jo-Jo

Populære artikler